Informacje
 • Największy zespół gwiazd w pobliżu Ziemi szczegółowo zbadany

  09-01-2015 14:40 Eta Carinae jest bardzo jasnym punktem na naszym niebie

  Szczegółowe zdjęcie Era Carinae

  NASA

  Gwiazda miliony razy jaśniejsza od słońca Eta Carinae została sfotografowana za pomocą kosmicznych i naziemnych teleskopów. Takie szczegółowe obserwacje tej bardzo niestabilnej gwiazdy pomogą przewidzieć, kiedy może nastąpić eksplozja, która może być spektakularnym widokiem.

  System gwiezdny Eta Carinea jest naprawdę fenomenalny. W pobliżu naszej planety nie ma tak dużego zespołu gwiazd. Są to dwie gwiazdy krążące wokół siebie, większa jest 120 razy cięższa od słońca, a mniejsza - 30 razy. Jest to również bardzo niestabilne ciało niebieskie. W 1983 roku doszło do eksplozji, która spowodowała, że system ten stał się drugim co do jasności punktem na naszym niebie.

  Interakcje między gwiazdami Eta Carinae

  Z czasem Eta Carinae świeci coraz słabiej, ponieważ układ znalazł się w chmurze pyłowej. Procesy na Eta Carinea wyrzucają gęstą chmurę gazu i pyłu, przez co mniejsza z gwiazd była mniej widoczna. Przez dłuższy czas naukowcy debatowali, czy druga z gwiazd w ogóle istnieje. Naukowcy z NASA za pomocą teleskopu Hubble'a zaobserwowali interakcję między gwiazdami. Powstało bardzo dokładne zdjęcie Eta Carinae z otaczającą chmurą gazu i popiołu. Eksperci twierdzą, że dzięki tym obserwacjom będą w stanie znaleźć wskazówki świadczące o przyszłej eksplozji.

  Wybuch promieniowania rentgenowskiego

  Orbity obu gwiazd są wydłużone, a w momencie kiedy znajdują się najbliżej siebie, powstają wybuchy promieniowania rentgenowskiego. Do jednego takiego wyrzutu doszło w 2014 roku. Naukowcy, aby zobrazować tok myślenia, użyli drukarki 3D do tworzenia modeli systemu El Carinae na różnych etapach orbitalnych.

  Eksperci twierdzą, że kluczem do tego, co było obserwowane w ostatnich trzech zbliżeniach gwiazd, jest sposób interakcji dwóch ciał - tworzenia się chmury pyłu i i wiatru gwiazdowego.

  - Staramy się zrozumieć złożone procesy tego niezwykłego obiektu, ale długa droga jeszcze przed nami. Chcemy zrozumieć przeszłość oraz przewidzieć przyszłość - mówi dr Ted Gull z NASA, który bada El Carinae.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...