Informacje
 • Na ratunek głuszcom. Do Polski trafiło 40 kuraków

  13-10-2014 08:45 Akcja ma na celu zahamowanie spadającej liczby tych ptaków w Polsce

  Głuszce od listopada zamieszkają w Puszczy Augustowskiej

  Shutterstock

  Puszczę Augustowską zasiedli 40 nowych lokatorów. Będą to jedne z najrzadziej spotykanych ptaków w Polsce - głuszce. Ich liczebność w naszym kraju bez przerwy spada. Lasy Państwowe informują, że zwierzęta te zostaną wypuszczone w leśne ostępy w listopadzie.

  - Czterdzieści głuszców trafiło do Polski w czwartek po południu. Ptaki zostały przywiezione z Rosji - poinformowała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska.

  Zanim rosyjskie głuszce przyjechały do Polski zostały gruntownie przebadane. Analizy potwierdziły zgodność genetyczną dosiedlanych ptaków z tymi z Puszczy Augustowskiej.

  Rzeczniczka poinformowała, że od 2012 roku Nadleśnictwo Głęboki Bród wraz z Nadleśnictwem Ruszów realizują projekt poświęcony ochronie głuszca. W ramach projektu zaplanowano m.in. odbudowę populacji i ochronę puli genowej tych ptaków.

  W ostatniej chwili

  Zasilenie miejscowej populacji nowymi głuszcami nastąpiło w ostatnim momencie

  - Skrajnie nieliczna istniejąca populacja wymaga zarówno nowych genów jak i zwiększenia liczebności. Jest to ogromne przedsięwzięcie przyrodnicze, dzięki któremu może zostać zahamowany gwałtowny spadek liczebności augustowskiej populacji głuszca - zaznaczają leśnicy z Lasów Państwowych. Ptaki te podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

  Obecnie ptaki przebywają w wolierach. Po okresie adaptacji i obserwacji głuszce zostaną wypuszczone na wolność. Ma to nastąpić w listopadzie. W kolejnych latach głuszce będą także wypuszczane na terenie Nadleśnictw Augustów i Płaska.

  Malejąca populacja

  Głuszec jest największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. Okazuje się, że Puszcza Augustowska jest jedną z ich ostatnich naturalnych ostoi. Niegdyś liczna populacja tego ptaka pod wpływem m.in. polowań została znacząco ograniczona.

  Obecnie w Puszczy żyje od 30 do 35 osobników tego gatunku. W Polsce ptaki te można spotkać jeszcze na Dolnym Śląsku. Populacja głuszca w naszym kraju liczy ok. 350 - 450 osobników, które żyją w czterech izolowanych populacjach. Na początku XX wieku było ich ok. 3 tysięcy. Przez ostatnie 30 lat głuszce zniknęły z Pomorza, m.in. z Borów Tucholskich.

  Oczko w głowie leśniczych

  Od 1995 roku ptaki te są objęte całkowitą ochroną. Głuszec jest wymieniony w "Polskiej czerwonej księdze zwierząt" jako gatunek skrajnie zagrożony. Ochronie oprócz samych zwierząt poddane są też miejsca ich stałego przebywania, czyli tokowiska, miejsca gniazdowania, żerowania i zimowania.


  Głuszce najliczniej występują w Rosji, gdzie żyje ok. 1,4 milionów osobników. W Europie po ok. 200 tys. tych ptaków żyje w Szwecji, Finlandii i Norwegii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • bzdura
  Wywalanie pieniedzy w bloto. W tych czasach i w tym stanie i ilosci drapieznikow np krukow i lisow nic z tego nie bedzie. Nie te czasy i nie te lasy...
  ~mysliwy /2014-10-16 21:06
 • rosyjskie
  To jest jakaś prowokacja ze strony tvn meteo z tymi ROSYJSKIMI głuszcami???...
  ~polijka /2014-10-13 16:39
 • ochrona gluszców
  Niczym nieograniczana populacja lisów i jenotów zniweczy wszystkie wysiłki - lisów aktualnie jest kilkadziesiąt razy więcej niż przed 20 laty.
  ~wiki /2014-10-13 11:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....