Informacje
 • Na Antarktydzie tak ciepło jeszcze nie było.
  Słupki rtęci sięgnęły 17,5 st. C

  28-03-2015 17:12 Światowa Organizacja Meteorologiczna jeszcze nie potwierdziła rekordu

  Na filmie ocieplanie się zachodnie Antarktydy oraz ścieżki topnienia sie lodowców

  Fot.: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ Liam Quinn, Film: NASA

  Na Antarktydzie padł rekord temperatury. Kilka dni temu na stacji Esperanza termometry wskazały 17,5 st. C. Co prawda Światowa Organizacja Meteorologiczna jeszcze nie potwierdziła rekordu, jednak argentyńskie służby meteorologiczne (do których należy stacja pomiarowa) już informują, że tak ciepło tam jeszcze nie było.

  17,5 st. C - tak wysoką temperaturę zmierzono 24 marca na argentyńskiej stacji badawczej Esperanza. Znajduje się ona na półwyspie Antarktycznym, niedaleko południowego krańca Ameryki Południowej. Od rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1975 roku, średnia temperatura powietrza w okolicy stacji wynosi -5,5 st. C (-10,8 st. C zimą, oraz 0,2 st. C latem).

  Fala ciepła na Antarktydzie

  Okazało się, że ostatnie dni na Antarktydzie były wyjątkowo ciepłe i obfitowały w rekordy. Blogerzy pogodowi z wunderground.com  Jeff Masters i Christopher C. Burt podają, że 23 marca na stacji Marambio (która znajduje się niedaleko stacji Esperanza) zanotowano temperaturę 17,4 st. C. Dzień później zmierzono rekord padł na stacji Esperanza. Tam zarejestrowano 17,5 st. C. Specjaliści z WMO (pol. Światowa Organizacja Meteorologiczna) dotychczas nie potwierdzili ostatnich rekordów. Jednak argentyńscy meteorolodzy nie zwlekają i już stwierdzili, że ostatnie dni marca były rekordowo ciepłe.

  Poprzedni rekord termiczny na Antarktydzie padł 24 kwietnia 1961, właśnie na stacji Esperanza. Termometry wskazały wówczas 17,1 st. C.

  Rok 2015 dopiero się zaczął, a już pięć krajów zanotowało najwyższą w historii temperaturę powietrza. Na liście znajduje się m.in. Ghana z temperaturą 43,0 st. C (12 lutego) oraz Samoa, gdzie 20 stycznia termometry wskazały 36,5 st. C.

  Znaczące zmiany w klimacie Antarktydy

  Półwysep Antarktyczny jest jednym z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi. W latach 1990-2011 średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 0,15 st. C, a na Półwyspie Antarktycznym wzrost ten wyniósł 2,2 st. C.

  Antarktyda - biegun zimna

  Z kolei za najniższą zanotowaną temperaturę uznaje się -89,2 st. C, którą 21 lipca 1983 roku odnotowano na stacji Wostok. Jest to najniższa zmierzona temperatura powietrza na wysokości 2 metrów (z poziomu jakiego robi się pomiary temperatury powietrza) zarówno dla Antarktydy, jak i dla całej Ziemi. Stacja Wostok znajduje się w głębi Antarktydy Wschodniej, 1260 km od najbliższego wybrzeża, na lądolodzie o grubości 3700 m, na wysokości 3488 m n.p.m.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...