Informacje
 • Myślisz, że po przejściu huraganu wszystko wraca do normy? Nic bardziej mylnego

  27-08-2014 11:49 Analizując zdjęcia satelitarne, naukowcy zaobserwowali ciekawe zjawisko
  Myślisz, że po przejściu huraganu wszystko wraca do normy? Nic bardziej mylnego

  Woda ochładza się po przejściu huraganu. Niebieskie pasy oznaczają jej niższą temperaturę

  NASA

  Aby powstał huragan, w atmosferze muszą panować odpowiednie warunki meteorologiczne. Gdy już jest rozwinięty, wpływa na pogodę w zasięgu swojego oddziaływania. Okazuje się, że po jego przejściu warunki atmosferyczne nie wracają do normy, tylko ulegają modyfikacji. Udowodnili to naukowcy z NASA.

  Po przejściu huraganu widać spadek temperatury wody na powierzchni oceanu, po której przeszedł cyklon (w szczególności oko cyklonu). NASA przeanalizowała zdjęcia satelitarne w podczerwieni wykonane w trakcie przejścia huraganu Fabian i Isabel w 2003 roku.

  Wody głębinowe wypływają na powierzchnię

  Naukowcy tłumaczą, że cyklon wymusza silne pionowe prądy powietrza skierowane w górę. Transportują one ciepło z powierzchni wody do atmosfery, przez co akweny stają się chłodniejsze. Prądy wymuszają wypłynięcie głębinowych, zimnych wód na powierzchnię. Jest to znane zjawisko o nazwie upwelling. Jednak zazwyczaj nie kojarzy się z huraganami. Często występuje na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej.

  Cyklon lubi ciepłe akweny

  Według naukowców gdy znana jest temperatura wody, można wytyczyć trasę, którą przejdzie huragan. Zawsze wybierze on ścieżkę tam, gdzie powierzchnia wody jest cieplejsza, ponieważ ona dostarcza energii cyklonowi. Wtedy zyskuje on na sile i dłużej pozostaje aktywny.

  Cristobal atakuje Wyspy Karaibskie

  Obecnie na Atlantyku widać rozwijającą się kolejną burzę tropikalną - Cristobal. Znajduje się ona na północnym wschodzie Kuby. W środę prognozuje się, że stanie się huraganem pierwszego stopnia. Czas pokaże, czy pójdzie śladami Berthy i skończy podróż w Europie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • regulacja temperatury powierzchni oceanu
  Bardzo dobry artykuł. Zachodni Atlantyk ma wysoką temperaturę powierzchni i niż, który utworzy się z huraganu będzie nadal chłodził Atlantyk poniżej Grenlandii.
  ~metek /2014-08-27 15:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...