Informacje
 • Mrówki płynęły przez zalany park.
  "Mogą być bardzo niebezpieczne"

  26-09-2020 19:43 Powódź była efektem burzy tropikalnej
  Prognozowana trasa burzy tropikalnej Andres Foto: City Of League City Government | Video: Ventusky.com

  Po powodziach, które przyniosła burza tropikalna Beta w Teksasie, w mieście League City w zalanym parku zauważono płynące mrowisko. Nagranie żywej "tratwy" władze miasta zamieściły w mediach społecznościowych.

  Na początku tygodnia do południowo-wschodniego wybrzeża USA dotarła burza tropikalna Beta, powodując ogromne powodzie. Władze miasta League City w stanie Teksas, gdzie uderzył żywioł, zamieściły w mediach społecznościowych nagranie mrowiska płynącego przez zalany park.

  "Powinniśmy ich unikać"

  "To właśnie jeden z powodów, dla którego powinniśmy unikać przechodzenia przez wody powodziowe" - napisały władze miasta w mediach społecznościowych. "Pływające mrowiska - takie jak to znalezione w parku Countryside - mogą się pojawiać i być bardzo niebezpieczne" - przestrzegano.

  Jedną z najdziwniejszych zdolności mrówek jest "zlepianie się" w gigantyczne, pływające "tratwy", złożone z nawet pół miliona tych owadów.

  - (Mrówki - red.) mogą budować małe łodzie, domki, a nawet mosty do przekraczania strumieni, będąc materiałem budulcowym, łącząc ciała i tworząc w ten sposób silne sieci - tłumaczył w 2013 roku w rozmowie z Smithsonian Magazine David Hu, biomechanik z Georgia Institute of Technology w stanie Atlanta.

  Beta przyniosła obfite opady deszczu. Miejscami spadło ponad 350 litrów wody na metr kwadratowy. Żywiołowi towarzyszyły też porywy wiatru dochodzące do 70 kilometrów na godzinę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....