Informacje
 • Meteoryty na Marsie. Wpadły w oko Curiosity

  16-07-2014 12:25 Zdjęcia kosmicznych skał wykonano 25 maja

  Łazik Curiosity odkrył żelazne meteoryty na Marsie

  NASA

  Łazik Curiosity odkrył pierwszy żelazny meteoryt na Czerwonej Planecie. To prawdziwy olbrzym mierzący prawie 2 metry. Nazwano go Lebanon. Zdjęcia przesłane przez Curiosity pokazują również mniejszą towarzyszkę giganta, a także jedną skałę "wyglądającą" spoza olbrzyma.

  - Lebanon jest ogromny, mierzy prawie 2 metry - powiedział rzecznik NASA Guy Webster, członek Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory) w Kalifornii.

  Trzy meteoryty w jednym miejscu

  Lebanon B, bo tak nazwano drugi meteoryt, jest nieco mniejszą skałą.

  Webster potwierdził, że Curiosity zauważył również trzeci meteoryt w tym samym czasie. Na surowym, nieprzetworzonym zdjęciu widać jego fragment, wystający zza Lebanona.

  W sumie łazik Curiosity odkrył 25 maja trzy żelazne meteoryty na Czerwonej Planecie. Zdjęcia znaleziska zostały opublikowane przez NASA we wtorek 15 lipca. Poprzednie łaziki wędrujące po Marsie również natrafiały na żelazne meteoryty.

  Nietypowa powierzchnia meteorytów

  Curiosity zrobił szczegółowe zdjęcia meteorytu Lebanon w wysokiej rozdzielczości za pomocą ChemCam i kamer zdalnych Micro-Imager. Okazało się, że na jego powierzchni znajdują się zaskakujące wgłębienia.

  Naukowcy przypuszczają, że meteoryty powstały w wyniku erozji wzdłuż granic krystalizacji w metalu. Inna teoria mówi, że są pozostałością po kryształach oliwinu zawieszonych w stopie żelazno-niklowym. Na Ziemi naukowcy znajdują podobne meteoryty, tzw. pallasyty.

  Na naszej planecie meteoryty tego typu są rzadko spotykane. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną jest wilgoć, która niszczy takie żelazne skały kosmiczne na Ziemi.

  Dwa lata pracy

  Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.

  5 sierpnia Curiosity będzie obchodził drugą rocznicę pracy na Marsie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...