Informacje
 • Merkury i Mars staną naprzeciw siebie

  07-02-2013 11:51 Koniunkcję planet będzie można podziwiać w piątek wieczorem
  Merkury i Mars staną naprzeciw siebie

  W piątkowej koniunkcji w jednej z głównych ról wystąpi Merkury

  NASA

  To będzie prawdziwe show na niebie. W piątek wczesnym wieczorem naprzeciw siebie staną Mars i Merkury.

  W piątek wczesnym wieczorem na niebie będzie można podziwiać bliską koniunkcję dwóch jasnych planet - Merkurego i Marsa - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Jasne planety

  Merkury i Mars to jasne planety, które świecą z blaskiem porównywalnym do najjaśniejszych gwiazd na całym niebie. - 8 lutego, dokładnie o godzinie 18.58 naszego czasu, obie planety znajdą się w odległości kątowej wynoszącej tylko 16 minut łuku. To mniej więcej połowa tarczy Księżyca - powiedział astronom.

  Zaznaczył przy tym, że obie planety obecnie świecą na niebie blisko Słońca i są widoczne wczesnym wieczorem, dlatego z obserwacjami nie trzeba czekać do godz. 18.58.

  Po zachodzie słońca

  - Aby dojrzeć spotkanie Marsa i Merkurego musimy wypatrywać ich niespełna godzinę po zachodzie Słońca, czyli około godziny 17.30 naszego czasu. Obie planety będą wtedy świecić niziutko, bo niespełna 5 stopni nad zachodnim horyzontem. Warunki do ich obserwacji będą więc bardzo trudne - zapowiedział dr Olech.

  Dodał, że oprócz dobrej pogody i dobrej przejrzystości powietrza, musimy mieć jeszcze świetny widok na zachodni horyzont. - Najlepiej obserwować z jakiegoś wzniesienia lub wysokiego budynku, tak aby nie przeszkadzały nam żadne przeszkody terenowe - drzewa, zabudowania czy pagórki - radził naukowiec.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • żal
  "W piątkowej koniunkcji w jednej z głównych ról wystąpi Wenus". Wenus po zachodzie słońca nie będzie widoczna. Koniunkcja wystąpi pomiędzy Merkurym a Marsem. Wenus nie ma nic wspólnego z jutrzejszym zjawiskiem.
  ~astro /2013-02-07 14:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...