
Animacja satelity UARS (NASA)
Maleństwo wielkości busa waży "jedynie" 6,5 tony
NASA
Satelita UARS został umieszczony na orbicie 10 lat temu przez prom kosmiczny Discovery. Jego misja dobiegła już końca, więc NASA w 2005 roku skierowała go w stronę Ziemi. Przez te wszystkie lata satelita, wielkości busa, zajmował się dokładnym nagrywaniem wpływu ludzi na górne warstwy atmosfery i powłokę ozonową Ziemi.
Nie wiadomo, gdzie spadnie
Wejście satelity w naszą atmosferę nastąpi na przełomie września i października. Ponad 500 kilometrów nad pasem lądu zacznie się rozpadać. Według przewidywań ma to nastąpić gdzieś między Kanadą a południową częścią Ameryki Północnej.
Szansę, że spadające szczątki trafią człowieka na Ziemi, przedstawiciele NASA określają jako 1 do 3 200, ale - ich zdaniem - wejście w atmosferę ponad gęsto zaludnionym terenem jest bardzo mało prawdopodobne.
Około 26 fragmentów satelity, o łącznej wadze ponad 500 kg, nie ulegnie całkowitemu spopieleniu w atmosferze i dotrze do powierzchni Ziemi. Największy fragment może ważyć nawet 150 kg.
- W trakcie 54 lat badania kosmosu nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku zranienia kogokolwiek przez spadające z kosmosu szczątki – podkreślił Nick Johnson z NASA.
Długie rozważania i badania
Początkowo nie wiadomo było nawet tego, ponieważ NASA nie była w stanie stwierdzić jednoznacznie, kiedy wejdzie on z powrotem w atmosferę. Duży wpływ na lot w kierunku Ziemi miało również promieniowanie słoneczne. Jeśli bowiem satelita będzie zmierzać centralnie, a więc pod prąd tego promieniowania, będzie go ono spowalniać.
Początkowo zakładano, że upadek nastąpi gdzieś pomiędzy 57 północnym a 57 południowym równoleżnikiem, a zatem praktycznie na całej zamieszkałej przez człowieka powierzchni Ziemi. Wyłączono początkowo jedynie rejony Syberii i Skandynawii.
Dopiero na dwie godziny przed upadkiem 450 kilogramów resztek UARS specjaliści z NASA będą w stanie w dużym przybliżeniu określić miejsce lądowania fragmentów satelity.
Źródło: PAP, NASA
Autor: usa/ms
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 4