Informacje
 • Martwy satelita spadnie na Ziemię. NASA nie wie gdzie

  14-09-2011 08:20 500 kg szczątków dotrze do powierzchni planety
  Martwy satelita spadnie na Ziemię. NASA nie wie gdzie

  Maleństwo wielkości busa waży "jedynie" 6,5 tony

  NASA

  Na przełomie września i października na Ziemię mają spaść szczątki 6,5 tonowego satelity NASA, dryfującego aktualnie po orbicie. Wciąż jednak pozostaje zagadką, gdzie i kiedy dokładnie się to stanie. Czy powinniśmy uważać na głowy?

  Satelita UARS został umieszczony na orbicie 10 lat temu przez prom kosmiczny Discovery. Jego misja dobiegła już końca, więc NASA w 2005 roku skierowała go w stronę Ziemi. Przez te wszystkie lata satelita, wielkości busa, zajmował się dokładnym nagrywaniem wpływu ludzi na górne warstwy atmosfery i powłokę ozonową Ziemi.

  Nie wiadomo, gdzie spadnie

  Wejście satelity w naszą atmosferę nastąpi na przełomie września i października. Ponad 500 kilometrów nad pasem lądu zacznie się rozpadać. Według przewidywań ma to nastąpić gdzieś między Kanadą a południową częścią Ameryki Północnej.

  Szansę, że spadające szczątki trafią człowieka na Ziemi, przedstawiciele NASA określają jako 1 do 3 200, ale - ich zdaniem - wejście w atmosferę ponad gęsto zaludnionym terenem jest bardzo mało prawdopodobne.

  Około 26 fragmentów satelity, o łącznej wadze ponad 500 kg, nie ulegnie całkowitemu spopieleniu w atmosferze i dotrze do powierzchni Ziemi. Największy fragment może ważyć nawet 150 kg.

  - W trakcie 54 lat badania kosmosu nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku zranienia kogokolwiek przez spadające z kosmosu szczątki – podkreślił Nick Johnson z NASA.

  Długie rozważania i badania

  Początkowo nie wiadomo było nawet tego, ponieważ NASA nie była w stanie stwierdzić jednoznacznie, kiedy wejdzie on z powrotem w atmosferę. Duży wpływ na lot w kierunku Ziemi miało również promieniowanie słoneczne. Jeśli bowiem satelita będzie zmierzać centralnie, a więc pod prąd tego promieniowania, będzie go ono spowalniać.

  Początkowo zakładano, że upadek nastąpi gdzieś pomiędzy 57 północnym a 57 południowym równoleżnikiem, a zatem praktycznie na całej zamieszkałej przez człowieka powierzchni Ziemi. Wyłączono początkowo jedynie rejony Syberii i Skandynawii.

  Dopiero na dwie godziny przed upadkiem 450 kilogramów resztek UARS specjaliści z NASA będą w stanie w dużym przybliżeniu określić miejsce lądowania fragmentów satelity.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Walnie
  Z moich obliczeń wynkia że pierdyknie w Warszawie, na wiejskiej i pewnie w Sejm nasz kochany..
  ~hUSQWARNOWIEC /2011-09-15 19:05
 • Co to będzie ;)
  Ciekawe jaki krater wyjdzie i żeby w człowieka nie spadło ;)
  ~Romek11 /2011-09-14 14:27
 • a co na to samolot ;]
  mozliwosc ze na ląd jest zawsze,,, ciekawa jestem co z samolotami,, czy bedzie ostrzezenie o unikaniu danego obszaru ?
  ~meg /2011-09-14 13:18
 • Ciekawe...
  Czy będzie możliwość ze spadnie na ląd?
  NatiLati14 /2011-09-14 12:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...