Informacje
 • Magiczne mosty świata. Który z nich jest najpiękniejszy?

  05-10-2014 13:21 Zobacz 10 najpiękniejszych mostów świata

  Mosty stanowią nie raz spójny element krajobrazu

  Wikipedia Commons/Shutterstock

  Po świecie rozsiane są liczne, często zjawiskowe mosty. Niektóre z nich wpasowały się na dobre w otaczający je krajobraz. My wybraliśmy zaledwie garstkę tych, które zapierają dech w piersiach...

  Wiszący most, wieś Meghalaya, Indie

  Ten magiczny most znajduje się na północnym wschodzie Indii. Podtrzymuje go niezwykle silny system korzeniowy drzewa kauczukowego. Potencjał figowca sprężystego dostrzegło plemię w hinduskiej wsi Meghalaya.

  Wiadukt Glenfinnan, Glefinnan, Szkocja

  Most po którym przejeżdżają pociągi linii kolejowej West Highland Line nad doliną rzeki Finnan, jest w całości zbudowany z betonu. Powstał w latach 1897-1901. Urokliwe okolice północnej Szkocji w pobliżu wiaduktu stały się plenerem kilku kinowych filmów m.in.: "Nieśmiertelny" i  trzech serii "Harrego Pottera".

  Most Gaztelugatxe, Kraj Basków, Hiszpania

  Most Gaztelugatxe łączy niewielką wysepkę o tej samej nazwie z Krajem Basków, czyli autonomicznym obszarem Hiszpanii położonym nad Zatoką Biskajską. Kamienny most na którym znajdują się kolejne stacje drogi krzyżowej, prowadzi tuż pod średniowieczny kościół. Powstał najprawdopodobniej w X w n.e.

  Księżycowy Most, Taipei, Tajwan

  Księżycowe mosty można spotkać w chińskich i japońskich ogrodach. Są zaprojektowane tak, aby pod nim mogła przepłynąć barka. Ten most znajduje się w parku, który otoczony jest przez przemysłowe i biznesowe budynki.

  Multnomah Falls, Oregon, USA

  Multnomah Falls, to największy wodospad w stanie Oregon. Znajduje się na wschód od Portland, pomiędzy Corbett i Dodson. Składa się z dwóch spadów, pomiędzy którymi zbudowano most. Łączna wysokość wodospadu wynosi około 189 m.

  Ronda, Malaga, Hiszpania

  Ten monumentalny most o wysokości 100 m znajduje się w miejscowości Ronda w Andaluzji (prowincja Malaga). Został zbudowany w 1793 roku przez José Martína de Aldehuela.

  Brücke, Niemcy

  Ten księżycowy most powstał w 1960 roku. Znajduje się w największym parku Saksonii w Niemczech. Powstał na zlecenie Fryderyka Herrmann Rötschkego w połowie XIX wieku.


  Most w Huang Shan, Anhui, Chiny

  Huang Shan w dosłownym tłumaczeniu oznacza "żółtą górę". To pasmo górskie znajduje się w południowej prowincji Anhui we wschodnich Chinach. Niesamowite krajobrazy i oryginalne szczyty przyciągają tu wielu miłośników górskich wycieczek.


  Låtefossen, Norwegia

  Wodospad Latefossen znajduje się w Odda w Norwegii. Stanowi jedną z największych atrakcji w regionie. Jest wyjątkowy, ponieważ składa się dwóch strumieni, które spływają z jeziora Lotevatnet. Można go podziwiać ze starego mostu, składającego się z sześciu luków.

  Most Gapstow, Nowy Jork, USA

  Jednym w kultowych miejsc w Central Parku w Nowym Jorku jest most Gapstow. Można z niego obserwować słynny Hotel Plaza i charakterystyczne wieżowce. Każdego roku, zimą, nieopodal mostu pojawia się lodowisko Wollman Rink. Jednak Gapstow jest najpiękniejszy jesienią, kiedy porastające go liście tworzą wielobarwne obrazy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wszystkie mosty
  Noreski bardzo w pieknej otoczce
  felex /2014-10-06 11:22
 • ehhh
  @zdzis w opisie mowa jest o moscie, ktory powstawl w 1960 ale w parku z XIX wieku.
  ~t_rex /2014-10-06 10:30
 • kdie jest Mostar
  ?
  ~rizlon /2014-10-06 09:43
 • ktora wersja jest ok?
  Brücke, Niemcy

  Ten księżycowy most powstał w 1960 roku. Znajduje się w największym parku Saksonii w Niemczech. Powstał na zlecenie Fryderyka Herrmann Rötschkego w połowie XIX wieku.


  ~zdzis /2014-10-06 09:03
 • Cudze chwalicie. ...
  Jeszcze piękniejsze są nasze mosty/wiadukty w Stańczykach.
  ~Paula /2014-10-06 00:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....