Informacje
 • Ludzki minimózg wyhodowany w laboratorium

  29-08-2013 13:59 Naukowcom udało im się osiągnąć rozmiar mózgu jak u 9-tygodniowego płodu

  Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali naukowcy w laboratorium w Austrii. Udało im się go stworzyć, namnażając komórki macierzyste. Uczeni wierzą, że teraz uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

  Naukowcy stworzyli mózg wielkości ziarenka grochu, który osiągnął ten sam poziom rozwoju co w przypadku 9-tygodniowego płodu. Struktura nie jest zdolna jednak myśleć.

  Neurolodzy określili badania opublikowane w magazynie "Science" przez austriackich naukowców mianem zadziwiających i fascynujących. Ludzki mózg jest jedną z najbardziej skomplikowanych struktur na ziemi.

  Za przełomowymi badaniami stoją naukowcy z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk.

  Wyhodowali mózg

  Uczeni użyli embrionalnych komórek macierzystych i tych pochodzących od dorosłego człowieka. Z nich utworzyli embrion, który przekształcono w mózg i rdzeń kręgowy, czyli tzw. neuroektodermę.

  Została ona umieszczona w żelowych drobinkach, które zapewniały wilgotne środowisko niezbędne do wzrostu. Całość wstawiono do obracającego się bioreaktora, czyli odżywczej kąpieli zapewniającej komórce składniki odżywcze i tlen.

  W takich warunkach komórki zyskały zdolność do wzrostu i formowania się w poszczególne obszary mózgu, np. korę mózgową, czy odpowiadający za pamięć hipokamp.

  Niezdolny rosnąć

  Minimózg przeżył rok, ale nie był zdolny dalej rosnąć. Naukowcy twierdzą, że to przez brak przepływu krwi. Krew niesie ze sobą składniki odżywcze i tlen, które wnikają głęboko w strukturę mózgu. Pozbawiony tego narząd nie może rozwijać się prawidłowo.

  Do tej pory udawało się stworzyć pojedyncze komórki, które nie przekształcały się w mózg. "Produkt" eksperymentu Austriaków jest inny. - Jest niesamowicie duży. Pomysł, żeby pobrać komórkę macierzystą ze skóry i potem, choć jest zaledwie wielkości groszku, zaczyna wyglądać jak mózg i zachowuje się jak mały mózg, jest niesamowity - ocenił dla BBC News prof. Paul Matthews z Imperial College London.

  I dodał: - Teraz nie chodzi o procesy myślenia, komunikacji pomiędzy obszarami mózgu, ale badania dają nam narzędzie do badań nad wieloma chorobami mózgu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pojawiła się nadzieja....
  Pojawiła się nadzieja dla milionów blondynek ;)
  ~Brunetka /2013-09-03 22:44
 • Proponuję wszczepić choć ten mały móżdżek katopolitykom, których mózgi uległy wypłaszczeniu od ciągłego klękania przed watykańczykami...
  ....
  ~Antykatotalib /2013-09-02 11:06
 • brainmaniac
  trzeba wyhodować ludzki mózg jak największych rozmiarów np 1 metr i zamienić go w superkomputer !

  wtedy znajdziemy rozwiązania problemów ludzkości...
  ~papuzka /2013-09-01 23:15
 • Publikacje naukowe jak zwykle przekrecane przez media
  Media jak zwykle przekrecaja. Nie mini mozg tylko organoid, nie zostal stworzony z plodu tylko z komorek macierzystych (ktore zostaly wyizolowane z zarodkow wygenerowanych dla in vitro i nie uzytych, czyli kiedy zarodek byl na stadium 70-100 komorek, 5 dni po zaplodnieniu). Chodzi o to, zeby stworzyc system gdzie rozne typy komorek mozgowych koegzystuja w jednym systemie, nie jak dotad pracowac np. albo z komorkami kory mozgowej albo hipikampu. Podobienstwo tego organoidu do ludzkiego mozgu zatrzymuje sie na tym, ze te komorki sa podobne do naszych w tym jakie geny i bialka sa w nich wytwarzane i jaka jest ich morfologia. Ten organoid ma szanse stac sie przelomowym narzedziem w badaniach nad molekularnym zachowaniem mozgu i testowaniu toksycznosci lekow na choroby neurologiczne.
  ~TheScientist /2013-08-29 21:54
 • koszmar.
  Przerobili płód na mózg. Brzmi jak chory wytwór wyobraźni jakiegoś potwora - na pewno nie człowieka. I nie chodzi tutaj o wiarę, przekonania itd. Życie ludzkie od poczęcia do śmierci powinno być najwyższą wartością.
  Twierdzenie, iż płód staje się człowiekiem w momencie narodzin jest dobre... ale dla ludów pierwotnych. Przy obecnym poziomie nauki możemy obserwować bicie serca od samego początku.
  Wcześniej w tych tematach byłem nieokreślony ideowo. Urodziło mi się dziecko i poprzez wizyty u ginekologa z żoną, obserwację naszego "gada" na RTG twierdzę, iż wszelkie zabawy z embrionami powinny być bezwzględnie karane.

  Społeczeństwo, które nie dba o te najmniejsze, niewinne istoty nie ma prawa istnieć w dłuższej perspektywie vide palenie dzieci przez Majów.
  ~p2uobi /2013-08-29 16:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...