Informacje
 • Lodowce stopniały do najniższego poziomu od 120 lat

  04-08-2015 07:45 To skutek ocieplania się klimatu

  Obecnie zasięg lodowców jest najmniejszy od 120 lat. Na filmie widać, jak lodowce wyglądały 100 lat temu, a jak wyglądają współcześnie

  Fot.: USGS, film: NASA

  Lodowce na całym świecie stopniały do najniższego poziomu od 120 lat, czyli odkąd prowadzone są badania na ten temat. Proces ten zdecydowanie przyspieszył w pierwszej dekadzie XXI wieku - mówi raport naukowców opublikowany w "Journal of Glaciology".

  Według raportu Światowej Organizacji Monitorowania Lodowców (ang. World Glacier Monitoring Service) w XXI wieku lodowce traciły rocznie od 50 do 150 cm ze swej powłoki.

  - To dwa do trzech razy więcej niż w analogicznym okresie w wieku XX - powiedział Michael Zemp, szef World Glacier Monitoring Service.

  Wstępne dane z ostatnich pięciu lat, nieuwzględnione jeszcze w najnowszym raporcie, dowodzą, że proces szybkiego topnienia lodowców nabiera tempa. Obecnie na całym świecie lodowce stopniały do najniższego poziomu od 120 lat, czyli odkąd prowadzone są badania nad nimi.

  Daleko za Małą Epoką Lodową

  Nieustannie i bardzo szybko topnieją jęzory lodowców, czyli ich wydłużone dolne części. Ich obecny zasięg jest dużo mniejszy od tego, jaki notowano podczas Małej Epoki Lodowej, która trwała od XVI do XIX wieku. Niektóre lodowce w Norwegii od końca XIX wieku cofnęły się o nawet kilka kilometrów.

  - Nawet jeśli zmiany klimatu uspokoją się, to lodowce te nadal będą tracić na swojej objętości - powiedział Zemp.

  W Alpach widać to doskonale

  Jesienią 2014 roku naukowcy ze szwajcarskiego Uniwersytetu we Fryburgu prowadzili badania na ten sam temat. Specjaliści poinformowali, że ocieplenie klimatu sprawiło, iż powierzchnia lodowców w szwajcarskich Alpach znacznie zmalała. W 2010 roku zajmowały one łącznie 940 kilometrów kwadratowych - o prawie jedną trzecią mniej niż w 1973 roku.

  Z badań Szwajcarów także wynika, że zmniejsza się nie tylko powierzchnia lodowców, lecz także ich objętość. Od 1973 r. szwajcarskie lodowce straciły 22,5 kilometra sześciennego lodu i firnu. Najszybciej topnieją lodowce w szwajcarskim kantonie Ticino, w rejonie Engadyny i Suedbuenden.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tego co ma nadejść się nie zatrzyma
  Szkoda że fauna ,flora się zmieni ale też zmaleje powierzchnia lądów . Mnie to nie dotyczy jak to się stanie na świecie mnie nie będzie . To mnie tylko pociesza
  ~Lis45 /2015-08-05 14:37
 • przyrostu lodu???
  @Janusz: przyrot lodu przy biegunie poludniowym? Chodzi o ten biegun poludniowy na ktorym lod - podobnie jak na polnocnym - topnieje szybciej niz kiedykolwiek? ;>
  ~bmb /2015-08-04 12:07
 • Charakter propagandowy artykułu
  Unia Europejska wydała prawie 1 mld euro na globalne ocieplenie. Większość ludzi patrząc na ten artykuł rzeknie, że to przez globalne ocieplenie.
  Tym czasem mamy lato w którym zdarzyły się noce poniżej 10 stopni. A to nie świadczy o globalnym ociepleniu tylko o epoce lodowcowej. Epoka ta jest cykliczna = na świecie w pewnym momencie będzie najgoręcej niż kiedykolwiek, a potem będzie się ochładzać i tak w kółko.
  ~olo /2015-08-04 11:16
 • Czyżby
  sugerujesz że woda ściekła z góry Ziemi na dół i tam zamarzła? ... ciekawa teoria
  ~kaka /2015-08-04 11:12
 • Topnienie lodowców
  Ciekawe dlaczego tyle szumu wokół topnienia lodu na biegunie północnym a cisza wokół olbrzymiego przyrody lodu przy biegunie południowym??!!
  ~Janusz /2015-08-04 08:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...