Informacje
 • Krzywy Las pod Gryfinem. Jego powstanie ciągle jest zagadką

  06-07-2014 17:40 Istnieją różne teorie na ten temat
  Krzywy Las pod Gryfinem. Jego powstanie ciągle jest zagadką

  Krzywy Las pod Gryfinem

  Shutterstock

  W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego te drzewa tak wyglądają.

  Krzywy Las składa się z około czterystu krzywych sosen, w większości wygiętych w kierunku północnym. Szacowano, że drzewa zostały posadzone w 1930 roku i przez około siedem lat musiała na nie działać jakaś siła, która doprowadziła do wygięcia się pnia. Działo się to za czasów, kiedy sosny były młodymi drzewami, ponieważ z miejscu zagięcia są stare sęki.

  Obecnie Krzywy Las uznany jest za pomnik przyrody. Można zadać sobie pytanie, co spowodowało, że drzewa rosną w kształcie litery J?

  Wahania grawitacji

  Część osób uważa, że wahania sił grawitacyjnych są tu zupełnie inne niż w innych miejscach na świecie. Naukowcy wykluczyli tę teorię, ponieważ siła ta ciągnie obiekty w dół, a nie w bok.

  Śnieg mógł skrzywić drzewa

  Bardziej wiarygodną hipotezą jest fakt, że ciężki śnieg zalegający przez długi czas na małych sadzonkach wpłynął na kształt drzew. To, w połączeniu z długim okresem roztopów wiosennych, mogło ukształtować drzewa. Jednak jak wspomniano, Krzywy Las jest otoczony prostymi drzewami i to mało prawdopodobne, że śnieg padał tylko w miejscu, gdzie rosną krzywe sosny.

  Czołgi przeorały teren

  Inna dość popularna teoria mówi, że podczas II Wojny Światowej czołgi przeorały młody las, powodując, że drzewa wyrosły krzywe. Niepasującym w tej tezie elementem jest to, że sosny odrosły w dość jednolity sposób - większość jest odchylona na północ.

  Zakrzywienia powstały na skutek manipulacji człowieka?

  Najprawdopodobniej drzewa wykrzywiły się na skutek manipulacji człowieka. W 1930 roku rolnicy mogli posadzić drzewa i uginać je tak, żeby zakrzywione drewno wykorzystać jako materiał budowlany do produkcji mebli lub statków. We fragmencie artykułu "Wooden Vessel Shio Construction" Jim Mathews objaśnia, jak przygotowuje się materiały do budowy okrętów. "Dęby z północnej Europy były dobre do tworzenia i długich prostych desek, i wykrzywionych angielskich żywopłotów. Z tego drzewa można było stworzyć najlepszą wygiętą belką do umacniania statków. Dęby były celowo zakrzywiane, tak aby rosły w taki sposób, jaki aktualnie był potrzebny". Podobna sytuacja mogła mieć miejsce w przypadku sosen w Krzywym Lesie.

  Tajemnica Krzywego Lasu

  II wojna światowa prawdopodobnie przerwała działalność rolników, dlatego do dziś można zobaczyć ten osobliwy las. Okoliczne miasta po inwazji były zniszczone i opustoszałe, ludzie zaczęli tam wracać dopiero po 1970 roku. To by wyjaśniało, dlaczego nikt nie wie, jak to się stało, że drzewa tak wyglądają.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jednak fotele
  Sosny były specjalnie przycinane, gdyż drweno z nich pozyskane miało służyć do wyrobu foteli.
  ~Jogurt /2015-01-24 10:14
 • księżycowy las
  To nie jest jedyny taki las w Polsce.
  Byłem w tego typu lesie w wielkopolsce w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim i nazywają go księżycowy las
  ~bartezek /2015-01-22 12:51
 • zagadka bez zagadki
  oglądałem jakis program już nie pamiętam gdzie i jaki ale była tam mowa o celowym wyginaniu sadzonek w formach a było to robione w celu uzystkania takich kształtów do produkcji mebli jakiś oparć na krzesła czy fotele, oszczędzało to czasu z namaczaniem formowaniem i suszeniem drewna
  ~heh /2015-01-22 11:50
 • jescze inna historia
  A ponoć w pobliżu była jakaś niemiecka fabryka bebli giętych foteli czy czegoś takiego oni je posadzili ,wojna ....i tak zostało .....jescze można dodać jedną teorię lądowanie obcych ....
  ~dan /2015-01-22 11:25
 • To menele
  pewnie pili wina w lesie i się o drzewa opierali, zawsze się pyskami do słońca ustawiają żeby ich grzało, dlatego drzewa się na północ wygięły
  ~przemek /2014-08-29 11:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...