Informacje
 • Krąży wokół chłodniejszej gwiazdy, do złudzenia przypomina Ziemię

  07-01-2015 15:06 Egzoplaneta Kepler 438b - czy to na nią przeniosą się ludzie?

  Naukowcy odkryli "drugą Ziemię" Film: Poprzednie odkrycia teleskopu Keplera

  NASA

  Podczas ostatniego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego naukowcy z NASA podzielili się najnowszym odkryciem. Teleskop Keplera dostrzegł osiem egzoplanet, z których trzy znajdują się w tzw. ekosferze, czyli w bezpiecznej odległości od macierzystej gwiazdy. Jeden z tych obiektów do złudzenia przypomina Ziemię.

  Teleskop Keplera należący do agencji kosmicznej NASA odkrył już ponad tysiąc planet poza naszym Układem Słonecznym (nazywa się je egzoplanetami). Naukowcy mają nadzieję, że znajdą w kosmosie "drugą Ziemię", na której może istnieć życie.

  Najnowsze badania, które opublikowano w naukowym magazynie "The Astrophysical Journal", zwracają uwagę na niedawno odkrytych osiem egzoplanet. Trzy z nich znajdują się w tzw. ekosferze, czyli w odległości, która mogłaby zapewnić warunki potrzebne do życia. Jedna z nich - Kepler 438b - budzi największe zainteresowanie, ponieważ do złudzenia przypomina Ziemię.

  Podobna do Błękitnej Planety

  Według szacunków naukowców Kepler 438b jest 12 proc. większy od Ziemi. Jego powierzchnia jest skalista, a temperatura powietrza zbliżona do ziemskiej. "Druga Ziemia" dostaje o 40 proc. więcej ciepła od swojej gwiazdy niż nasza planeta.

  Według naukowców gwiazda wokół której krąży Kepler 438b jest nieco chłodniejsza.

  - Kepler 438b krąży wokół chłodniejszej gwiazdy, więc niebo będzie wyglądać na bardziej czerwone niż nasze - wyjaśnia dr Doug Caldwell z Seti (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) Instytutu w Kalifornii.

  Kepler 438b jest oddalony od Ziemi o 475 lat świetlnych.

  Inne typowania

  Do tej pory za najbardziej podobnego do naszej planety uważano Keplera 186f. Jednak dzisiaj naukowcy są zdania, że obiekt Kepler 438b jeszcze bardziej przypomina Ziemię.

  - Celem misji Kepler jest poszukiwanie planet podobnych do Ziemi. Każdy nowy wynik przybliża nas o krok do odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy sami we Wszechświecie - mówi John Grünsfeld z NASA.

  Poszukiwania Ziemi

  Pracujący w kosmosie teleskop Keplera identyfikuje kandydatki na planety, monitorując zmiany jasności ponad 150 tysięcy gwiazd w poszukiwaniu sytuacji, w których planeta przechodzi przed swoją gwiazdą, powodując na krótko minimalne zmniejszenie jej jasności. Aby dany sygnał mógł być zweryfikowany jako oznaka obecności potencjalnej planety, musi powtórzyć się co najmniej trzykrotnie.

  Obiekty odkryte przez misję Kepler wymagają dalszych obserwacji innymi teleskopami, aby potwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z planetami. Aktualnie 105 obiektów uzyskało potwierdzony status planety.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • domano - moja errata
  W zdaniu... Wyobraźnia ludzka nie ma granic, poznawania i odkrywania ciągle czegoś nowego i dobrze ale_ nie_ dajmy się wciągnąć w mrzonki. (Dodam ) Postęp techniczny musi być, czy chcemy czy nie ale barier fizycznych nie przeskoczymy i ktoś mądry zauważył, że nigdy się nie dowiemy o bliskiej cywilizacji chociaż tacy jak ja na pewno w to wierzą że gdzieś taka istnieje.
  ~domano /2015-01-11 17:30
 • Do TotaSa
  Oczywista Oczywistość i taka że nigdy ZIEMIANIE nie dolecą do tych planet. Wyobraźnia ludzka nie ma granic, poznawania i odkrywania ciągle czegoś nowego i dobrze ale dajmy się wciągnąć w mrzonki. Pilnujmy naszą planetę i nie niszczmy bez potrzeby bo nie " dożyjemy" nawet takiej chwili żeby poznać nasz układ planetarny.
  ~domano /2015-01-10 23:00
 • Biblia okręg
  "Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się." (HIOBA 22:14, Biblia Gdańska)

  "Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." (PRZYPOWIEŚCI 8:27, Biblia Warszawska)

  "Ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza, On rozciągnął niebiosa jak tkaninę i rozpiął je jak namiot mieszkalny." (IZAJASZ 40:24, Biblia Tysiąclecia)
  ~gosc9 /2015-01-08 19:39
 • Biblia mówi o kulistości?
  Życzę powodzenia - Stary Testament mówi, że Ziemia jest okrągła, a nie kulista. To taka różnica, że Biblia twierdzi, że Ziemia jest talerzem a nie kulą.
  ~patman /2015-01-08 15:25
 • biblia a ...
  To ciekawy paradoks. Wiele ludzi mówi że nie wieży Biblii, i uznają siebie za Ateistów, a w Święta łamią opłatek i składają sobie życzenia.
  Albo jedno albo drugie.
  Biblia mówi o kulistości ziemi i to że znajduje się w próżni, mówi też kształcie wszechświata (gromady galaktyk).
  ~Gosc677 /2015-01-07 22:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....