Informacje
 • Koty powodują choroby psychiczne?
  Brytyjczycy obalają mit

  25-02-2017 15:04 Wyniki najnowszych badań uspokajają
  Koty powodują choroby psychiczne? <br />Brytyjczycy obalają mit

  Koty nie zwiększają ryzyka zachorowania na psychozę

  Shutterstock

  Koty bywają podejrzewane o przyczynianie się do rozwoju różnych chorób psychicznych u ludzi. Brytyjscy naukowcy dowiedli, że to nieprawda i że ludzie, którzy dorastają w towarzystwie kotów, nie są bardziej narażeni na psychozy niż inni.

  Niektórzy sądzą, że pasożyty przenoszone przez koty mogą wpływać na rozwój mózgu u dzieci, przez co ludzie są później bardziej podatni na rozwój różnych chorób psychicznych.

  Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać to zagadnienie i szukali dowodów na to, że powszechnie występujące u kotów pasożyty mogą powodować rozwój m.in. schizofrenii i psychozy, a także innych zaburzeń psychicznych. W tym celu zespół przebadał prawie 5 tys. osób.

  Dobre wiadomości

  Okazało się, że nie ma związku między posiadaniem kota i częstszym rozwojem chorób psychicznych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Psychological Medicine".

  - Przesłanie dla właścicieli kotów jest jasne: nie ma dowodów na to, że koty mogą stanowić ryzyko dla zdrowia psychicznego dzieci - powiedziała główna autorka badań dr Francesca Solmi z University College London. - Wstępne analizy naszych badań sugerowały, że istnieje niewielki związek między posiadaniem kota a objawami psychotycznymi, które występują w wieku 13 lat, jednak okazało się, że było to spowodowane innymi czynnikami - dodała.

  Toksoplazmoza

  Domniemanym winowajcą chorób psychicznych u dzieci jest pasożyt Toxoplasma gondii, który powoduje toksoplazmozę. To choroba, która u ludzi objawia się m.in. gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, dolegliwościami stawowymi, a także zapaleniem mózgu i opon mózgowych. Pasożyt powodujący toksoplazmozę powszechnie występuje w glebie, jednak rozmnaża się w przewodzie pokarmowym kotów, stąd może też znajdować się w odchodach zwierząt.

  Kobiety w ciąży ostrzega się, by nie zbliżały się do kociej kuwety, ponieważ zakażenie pasożytem może powodować wady wrodzone u płodu i poronienia.

  Badania wykazały, że toksoplazmoza jest związana z różnymi chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a nawet niezdarność.

  Dziwne zachowanie gryzoni

  Pasożyt Toxoplasma gondii ma jednak negatywny wpływ nie tylko na ludzi. Wykazano, że oddziałuje on także na gryzonie. T. gondii wędruje do ich mózgów i powoduje, że gryzonie tracą wrodzony lęk, który jest związany z zapachem kociego moczu. Zamiast tego, zaczyna się on im podobać. To sprawia, że zainfekowane gryzonie są znacznie łatwiejszym łupem dla kotów.

  Badania

  Ponieważ pasożyt atakuje mózgi gryzoni, był podejrzewany o podobne działanie u ludzi. Jednak zespół brytyjskich naukowców nie wykazał żadnego związku. Badacze obserwowali rodziny, które w latach 90. posiadały koty i przyglądali się temu, jak rosły znajdujące się w nich dzieci.

  Jak informują naukowcy, jest to metoda lepsza niż pytanie osób z zaburzeniami psychicznymi, czy posiadały w dzieciństwie koty.

  Nie ma bezpośredniego zagrożenia

  - Nasze badania sugerują, że posiadanie kota, gdy jest się w ciąży lub w okresie wczesnego dzieciństwa, nie stwarza bezpośredniego zagrożenia wystąpienia objawów psychotycznych - poinformował dr James Kirkbride z University College London.

  - Gdy wzięliśmy pod uwagę czynniki, takie jak przeludnienie gospodarstw domowych i status społeczno-ekonomiczny, dane wykazały, że koty nie były winne. Wcześniejsze badania, donoszące o powiązaniu pomiędzy posiadaniem kota a występowaniem psychozy, zwyczajnie nie brały pod uwagę innych możliwych wyjaśnień - wyjaśniła Solmi.

  Wyniki najnowszego opracowania są zdecydowanie dobrą wiadomością, szczególnie ze względu na to, ile osób posiada koty i to, jak dużo ludzi jest zainfekowanych pasożytem T. gondii.

  "W Stanach Zjednoczonych ponad 60 mln mężczyzn, kobiet i dzieci jest nosicielami pasożyta powodującego toksoplazmozę, jednak u niewielu osób występują objawy, ponieważ układ odpornościowy powstrzymuje rozwój choroby" - czytamy na stronie internetowej amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

   

  Świat dzieli się na wielbicieli psów i tych, którzy wolą koty. Każde z tych zwierząt ma wobec tego swoje święto. 17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Zobacz pupili Reporterów 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kot
  Odpowiedz temu ???. Ten, który się pyta "czy aby na pewno". Człowieku średniowiecza bo tylko w średniowieczu ludzie wierzyli w gusła i zabobony. Na choroby psychiczne a także weneryczne i inne mają wpływ ludzie. Po przeczytaniu takiego komentarza rzeczywiście można zwariować. Takie "profesjonalne" i intelektualne wypociny mogą się przyczynić do poważnych zmian chorobowych w mózgu .
  ~nyj9x9 /2017-02-26 15:00
 • Pan Prezes
  ma kota.
  qolfa /2017-02-25 20:43
 • ???
  Czy aby na pewno to mit? Znam jeden taki przypadek, gdzie kot ewidentnie mógł się przyczynić do poważnych zmian chorobowych:))
  yogi45 /2017-02-25 18:30
 • chyba tylko u muzułmanów
  bo u nich trzymanie zwierząt w domu to wielki grzech
  Przeszkadzajka /2017-02-25 17:56
 • koty?
  kogo to obchodzi czy Angielskie koty stresuja czy sie smieja to sprawa ich samych starajmy sie o nasze koty a jest ich sporo.
  ~dozorca /2017-02-25 17:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...