Informacje
 • Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

  02-03-2016 07:14 Scott Kelly i Michaił Kornijenko wylądowali w Kazachstanie
  Kosmiczni rekordziści już na Ziemi

  Astronauci na Ziemi

  Astronauci Scott Kelly i Michaił Kornijenko wrócili na Ziemię. Po 340 dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wylądowali w kapsule Sojuz na poligonie w Kazachstanie o 5:25 naszego czasu.

  Kelly i Kornijenko stacjonowali na ISS dwa razy dłużej niż przeciętni astronauci. Ich pobyt ustanowił dwa rekordy: najdłuższego przebywania na stacji i najdłuższej misji kosmicznej w dziejach Ameryki.

  Eksperymentalna misja

  Przez cały niemal roczny pobytu w przestrzeni, Kelly lat 52, i Kornijenko lat 55 przechodzili dziesiątki eksperymentów medycznych i badań naukowych mających na celu dowiedzieć się, jak stan nieważkości i promieniowanie kosmiczne oddziałują na ludzkie ciało. Wyniki eksperymentu mają pomóc NASA w opracowaniu planu marsjańskiej misji, która ma potrwać co najmniej dwa lata.
  Ponadto Scott Kelly i jego brat bliźniak Mark Kelly, były astronauta NASA, uczestniczą w badaniach genetycznych, które mają ocenić, czy długie loty kosmiczne powodują zmiany genetyczne.

  Kelly ze swoimi 340 dniami w kosmosie pobił amerykański rekord długości pobytu w przestrzeni kosmicznej, który od 2007 r. należał do Michaela Lopeza-Alegrii i wynosił 215 dni.

  Ciekawostki z rocznej misji

  Podczas swojego pobytu na ISS Kelly i Kornijenko okrążyli Ziemię 5440 razy, gościli dziewięć statków kosmicznych, które dostarczyły na ISS zapasy jedzenia, przyrządy badawcze i nowych członków załogi,widzieli 10 880 wschodów  i zachodów Słońca (z Ziemi mogliby zobaczyć tylko 680), wypili 730 litrów przetworzonego potu i moczu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...