Informacje
 • Kobiety mają więcej "białka mowy"

  22-02-2013 12:53 To może tłumaczyć, dlaczego mówią trzykrotnie więcej od mężczyzn
  Kobiety mają więcej "białka mowy"

  Kobiety są uznawane za bardziej gadatliwe od mężczyzn

  Shuttersotck

  Podział na gadatliwe kobiety i małomównych mężczyzn to nie tylko popularny stereotyp i źródło dowcipów. Nad wyjaśnieniem tej dysproporcji w ekspresji językowej pracują też naukowcy. Badacze z University of Maryland School of Medicine znaleźli jej biologiczne uzasadnienie.

  Według raportu psychiatry Louann Brizendine statystyczna kobieta wypowiada średnio około 20 tys. słów dziennie, natomiast statystyczny mężczyzna tylko około 7 tys. słów. Do tego różne badania wykazały, że dziewczynki od początku mają bardziej rozwinięte umiejętności językowe niż chłopcy.

  Różne ilości "białka mowy"

  Wyniki najnowszych badań opublikowane w czasopiśmie "Journal of Neuroscience" przynoszą wyjaśnienie tej dysproporcji. Według nich odpowiada za nią zaobserwowany w mózgach kobiet wyższy poziom białka FOXP2, zwanego "białkiem mowy".

  Według "Science" pierwsze dowody na związek między FOXP2 a mową naukowcy znaleźli w 2011 r przy okazji badań nad zachowaniem szczurów. To biało okazało się także mieć związek z procesem wytwarzania odgłosów przez różne zwierzęta - ptaki, nietoperze czy myszy.

  - To jedno z pierwszych badań odnotowujących różnicę między płciami w występowaniu białka związanego z ekspresją językową - powiedziała o doświadczeniach opisanych w "Journal of Neuroscience" badaczka Margaret McCarthy. - Wyniki wykazują, że zależne od płci różnice w mózgu i zachowaniu są bardziej powszechne i ustanawiane wcześniej, niż dotychczas sądzono - dodała.

  Więcej FOXP2 u komunikatywnych

  W ramach najnowszego badania naukowcy najpierw analizowali poziom FOXP2 u młodych szczurów, a potem u 4- i 5-letnich dzieci. Odkryli, że bardziej "gadatliwe" szczury, którymi były młode samce, miały wyższe stężenie FOXP2 w mózgach niż te "ciche". Natomiast u ludzi 30 proc. więcej tego białka zawierały mózgi dziewczynek.

  - Można by sądzić, że wyniki odnotowane u szczurów nie odnoszą się do ludzi. Jednak wyższy poziom FOXP2 stwierdzono po prostu u bardziej komunikatywnej płci w danym gatunku - wyjaśniła Cheryl Sisk, która bada różnice między płciami na Uniwerstecie Stanowym Michigan.

  Teza o gadatliwych kobietach wątpliwa?

  Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie otworzy drzwi dla dalszych badań. - Nie możemy powiedzieć, że to wyjaśnia wszystko, ale to jeden z pierwszych kierunków, w których można prowadzić badania nad tym, dlaczego kobiety są zwykle bardziej rozwinięte werbalnie niż mężczyźni - powiedział naukowiec Mike Bower.

  Ogłoszone w "Journal of Neuroscience" odkrycie może jednak wzbudzić dyskusje wśród naukowców, bo niektórzy z nich uważają za wątpliwą tezę o tym, iż kobiety wypowiadają kilka razy więcej słów dziennie niż mężczyźni. Wyniki badań opublikowane w 2007 r. w czasopiśmie "Science" nie wykazały aż tak znaczącej różnicy w dziennym użyciu słów między kobietami i mężczyznami z przebadanej grupy 400 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • MOWA
  No coś podobnego rozumiem, że "żółtko mowy" zarezerwowane tylko i wyłącznie dla mężczyzn, więc białko+żółtko=jajko. Po to jesteśmy, żeby do Was gadać, a Wy po to, aby nas słuchać. Coś Wam nie pasi?
  ~xxx /2013-02-22 16:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...