Informacje
 • "Kiedy spadają gwiazdy, myślę o marzeniach". Rój perseidów nad Polską

  13-08-2017 07:57 Piękne widowisko na Waszych zdjęciach

  To była noc "spadających gwiazd"

  Foto: GrupaMT_pl/Kontakt 24; film: TVN24

  Na tę noc czekali wszyscy pasjonaci astronomii. W nocy z soboty na niedzielę można było oglądać perseidy, czyli tak zwane spadające gwiazdy. Niestety, w tym roku na niekorzyść oglądających działała pogoda. W wielu miejscach niebo było zachmurzone.

  Nawet 120 "spadających gwiazd" na godzinę można było zaobserwować podczas nocy z 12 na 13 sierpnia. Wspólne oglądanie zorganizowało między innymi Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i łódzkie Planetarium EC1. W Warszawie wyłączono światła na trzech mostach i iluminację Stadionu Narodowego, aby lepiej można było obserwować to zjawisko.

  - Ludzie lubią być w pewnych sytuacjach razem i oglądanie spadających gwiazd do nich należy - mówiła Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy CNK. Dodawała, że co roku wspólne oglądanie cieszy się dużą popularnością, "przychodzą młodzi, z dziećmi, starsi, z psami".

  Podniebni obserwatorzy

  W tym roku, mimo dużego zachmurzenia, w Centrum Nauki Kopernik frekwencja dopisała. Niestety to nie był dobry moment, by zobaczyć je w stolicy. Perseidów nie było widać, bo niebo zasłoniły chmury.

  - Co roku, jak są spadające gwiazdy, myślę o marzeniach i co roku zastanawiam się, ile tych marzeń jest spełnionych. I one się spełniają, więc co roku przychodzę. Zawsze, gdy nawet nie ma takiego momentu, a jest ta noc i widzę spadającą gwiazdę myślę o marzeniach - mówiła jedna z obserwatorek z CNK. Inna kobieta dodała, że swoją pierwszą gwiazdę dostrzegła całkiem niedawno i to w szczerym polu.

  Jak powstają

  "Spadające gwiazdy" to inaczej meteory, czyli ślady przejścia w atmosferze po drobnych ciałach kosmicznych, nazywanych meteoroidami. Taką nazwę noszą one wtedy, kiedy poruszają się przez Układ Słoneczny. Są to pozostałości po kometach bądź asteroidach w postaci okruchów i ziarenek, często milimetrowej wielkości. Kiedy te wpadną do atmosfery ziemskiej – z prędkościami rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę – parują gwałtownie, kreśląc przy tym na niebie jasny ślad, czyli właśnie meteor. Żeby okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama, ale z obserwacji radiowych wiadomo, że w atmosferę naszej planety wpadają i mniejsze.

  - Meteory wlatując z dużą prędkością w atmosferę ziemską momentalnie rozgrzewają się do tysięcy stopni Celsjusza i płoną. Dają błysk jasnego światła przez bardzo krótki czas. Im mniejszy obiekt, tym słabiej widoczny i tym szybciej ulega całkowitemu spaleniu - wyjaśnił astronom i szef Planetarium EC1 Tomasz Kisiel.

  - I trzeba przygotować się na co najmniej godzinę, dwie godziny obserwacji. Wtedy jest szansa, że po pierwsze oczy przyzwyczają się porządnie do ciemności i będziemy dostrzegali te najsłabsze meteory, ale również ten okres daje szanse na zaobserwowanie wielu zjawisk - wyjaśnił ekspert.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze zdjęcia z tej magicznej nocy:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pierwsze słyszę
  jakie gwiazdy ? co spada ?
  ~ea2 /2017-08-13 15:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...