Informacje
 • Kawę serwują nawet w kosmosie, jednak nie parzą jej w filiżankach

  16-09-2014 10:34 Na pokładzie ISS znajduje się kosmiczny ekspres do kawy

  Kawowa misja Włoskiej Agencji Kosmicznej stała się uciechą astronautów

  Reid Wiseman

  Niemal każdy uwielbia aromat porannej kawy. Jednak nie wszędzie można było pozwolić sobie na kofeinowy napój. Kawy brakowało m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Włoski astronauta Luca Parmitano wyrażał wielke ubolewanie z tego powodu. Jego marzenie o mocnej kawie się ziściło. Na stację trafiło urządzenie ISSpresso. Teraz stacjonujący na ISS astronauci mogą cieszyć się poranną kawą.

  Jeden z astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Reid Wiseman "zaćwierkał" na portalu społecznościowym. Tym razem poinformował świat o tym, jak serwuje się kawę na pokładzie ISS.

  Standardy robienia aromatycznego, pobudzającego napoju na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej różnią się od tych, jakie panują na Ziemi. Mimo to, astronauci są wyraźnie szczęśliwi z możliwości parzenia kawy na pokładzie.

  ISSpresso

  ISSpresso powstało przy współpracy jednego z dystrybutorów włoskiej kawy z firmą Argotec, specjalizującej się w technologiach kosmicznych. Na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ekspres do kawy dotarł dzięki wsparciu Włoskiej Agencji Kosmicznej.

  ISSpresso zdecydowanie różni się od tradycyjnych ekspresów do kawy. Przede wszystkim układ ciśnieniowy musiał zostać wzmocniony. Ze względu na stan nieważkości, kawy nie da się podać tradycyjne np: w eleganckich filiżankach. Dlatego astronauci piją ją z worka przez słomkę.

  ISSpresso przyleciało wraz z pierwszą włoską astronautką Samanthą Cristoforetti, która również twittowała o tym niezwykłym wydarzeniu na swoim profilu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • super sprawa
  Super sprawa! Naprawdę fajnie to wygląda, zawsze lepsza taka kawa niż żadna. Chociaż pewnie nie jest to smak kawy z takiego klasycznego ekspresu ciśnieniowego ;) Ja podejrzewam, że jakbym wróciła do domu z takiej podróży, to chyba pierwsze kroki skierowane byłyby właśnie do mojego saeco :D No ale bądź co bądź, liczy się że na pokładzie jest jakakolwiek kawa!
  ~amika /2014-09-17 14:38
 • Cudowna mała kawa także w kosmosie
  Osobiście jako kawoszka uważam ten ściśle opracowany wg inżynieryjnych reguł zestaw parzenia kawy za doskonały pomysł urozmaicający czas kosmonautom. W dodatku jest b. smacznie. Pozostaje pytanie ile musi natrudzić się NASA w przygotowaniu wydawałoby się tak prostego przysmaku jak mała czarna?
  ~iwonka_nw /2014-09-16 11:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...