Informacje
 • Już w tym miesiącu pierwsze od dwóch lat całkowite zaćmienie Księżyca

  01-05-2021 21:17 Rzadkie zjawisko
  Częściowe zaćmienie Księżyca Foto: Shutterstock | Video: Kontakt 24

  Ostatnio można było podziwiać je dwa lata temu, najbliższa okazja nadarzy się już 26 maja w tym roku. Dojdzie wtedy do całkowitego zaćmienia Księżyca. Polska nie znajdzie się w jego zasięgu, ale w tym samym momencie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, w naszym kraju Srebrny Glob pokaże się w innym spektakularnym wydaniu.

  Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się 26 maja, gdy w Polsce będzie godzina 10.47. W sumie czas całego zaćmienia wyniesie pięć godzin i dwie minuty, a czas trwania całkowitego zaćmienia - 14 minut.

  Zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Moment całkowitego zaćmienia oraz wszystkie jego fazy będą mogli oglądać tylko obserwatorzy we wschodniej połowie Australii, w Nowej Zelandii oraz wyspach Oceanii. Przynajmniej częściowo zjawisko to będzie można zobaczyć w zachodniej części Australii, w Azji Południowo-Wschodniej oraz głównie w zachodnich regionach Ameryki Północnej i Południowej.

  Będzie to pierwsze całkowite zaćmienie Księżyca od 2019 roku.

  Zaćmienie Księżyca i superpełnia

  Zaćmienia Księżyca występują, gdy Ziemia znajdzie się w linii pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni oraz Srebrny Glob wejdzie w pole cienia rzucanego przez naszą planetę. Wyróżnia się strefę całkowitego cienia i półcienia.

  Z całkowitym zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, kiedy cała jego tarcza znajdzie się w strefie całkowitego cienia Ziemi. Dociera do niego wtedy jedynie światło załamane przez ziemską atmosferę, przy czym jest to światło o najdłuższej fali i czerwonym kolorze. Z tego powodu Księżyc zdobywa rudawy kolor. Nazywa się go wtedy Krwawym Księżycem.

  Pełnia Księżyca 26 maja będzie tak zwaną superpełnią, drugą i zarazem ostatnią w tym roku. Oznacza to, że nasz naturalny satelita znajdzie się w perygeum, czyli punkcie położonym najbliżej Ziemi na swojej eliptycznej orbicie. Na Ziemi wydaje się być wtedy większy i jaśniejszy niż zwykle. Jeżeli pogoda pozwoli, będziemy mogli go podziwiać w naszym kraju, tak jak w nocy z 26 na 27 kwietnia. Zdjęciami ze swoich ostatnich obserwacji podzieliliście się na Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....