Informacje
 • Jeśli patrzeć w niebo, to tylko teraz. Świetny czas na obserwację planet

  20-02-2012 12:13 Sześć planet dostrzeżemy gołym okiem
  Jeśli patrzeć w niebo, to tylko teraz. Świetny czas na obserwację planet

  Gołym okiem dostrzeżemy sześć planet układu słonecznego

  NASA

  Druga polowa lutego to dobry czas dla miłośników astronomii i romantyków lubiących patrzeć w niebo. Do końca miesiąca będą oni mieli dobre warunki do podziwiania planet dostrzegalnych na niebie gołym okiem, czyli tych od Merkurego do Urana. Choć w najbliższym tygodniu na niebie pojawi się trochę chmur, będzie można liczyć na rozpogodzenia, które umożliwią obserwacje.

  Okresy, w których możemy na niebie podziwiać wszystkie planety, są rzadkie. Wiele z nich często znajduje się na sferze niebieskiej zbyt blisko Słońca, aby prowadzić obserwacje. Tymczasem najbliższe dni stworzą okazję do podziwiania wszystkich planet widocznych gołym okiem, a więc tych od Merkurego do Urana.

  Wieczorne Merkury i Wenus

  Czas Merkurego się dopiero zaczyna. Najlepiej będzie go widać na przełomie lutego i marca. Wtedy, godzinę po zachodzie Słońca, odnajdziemy go około 10 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Blask planety będzie wynosił prawie -1 magnitudo.

  Wenus cieszy nasze oczy już od dłuższego czasu. Ją też widać wieczorem, tyle że wyżej od Merkurego, bo na wysokości dochodzącej do prawie 30 stopni. Także blask Wenus jest większy od Merkurego i to o 20 razy - wynosi -4.2 magnitudo.

  Urana lepiej szukać z lornetką

  Kolejną jasną planetą wieczornego nieba jest Jowisz. Świeci on z jasnością mniejszą od Wenus, ale większą od Merkurego. Około godziny po zachodzie Słońca widać go 40 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

  Poniżej Jowisza i Wenus, a powyżej Merkurego znajdziemy jeszcze Urana. Planeta ta świeci na wysokości około 15-20 stopni nad horyzontem. Formalnie jej blask wynoszący 5.9 magnitudo pozwala dojrzeć ją gołym okiem, ale obecność łuny zachodzącego Słońca i niska wysokość nad horyzontem skutecznie utrudniają obserwacje. Chcąc więc odnaleźć Urana, warto skorzystać z lornetki.

  Marsa dojrzymy o północy, Saturna nad ranem

  Na kolejne dwie planety, czyli Marsa i Saturna trzeba poczekać do późniejszych godzin. Około północy naszego czasu Mars zbliża się do górowania. Planeta obecnie wkracza też w opozycję, jest więc jasna (-1 magnitudo) i łatwo dostępna obserwacjom. Dojrzymy ją w konstelacji Lwa na wysokości około 45 stopni nad południowym horyzontem.

  O północy Saturn wciąż świeci dość nisko, bo widać go niespełna 15 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Z jego obserwacjami warto poczekać więc do 3-4 rano, kiedy będzie górował na wysokości prawie 30 stopni nad południowym horyzontem.

  Najlepsze warunki dziś w nocy i pod koniec tygodnia

  Na idealnie czyste niebo w najbliższym czasie nie będziemy mogli liczyć. Meteorolog Artur Chrzanowski z TVN Meteo zapowiada jednak, że w niektóre noce rozpogodzi sie na tyle, że można będzie oglądać planety.

  Tak ma być w najbliższą noc, a także pod koniec tygodnia: z czwartku na piątek, z piatku na sobotę i z soboty na niedzielę. - Wtedy warunki na przeważającym terenie kraju bedą pzryzwoite - ocenia Chrzanowski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie widać
  Nie widze :P
  ~okokoko /2012-02-21 17:16
 • koniunkcja
  dobrze wiedzieć, dzięki :]
  ~tiger2 /2012-02-20 19:06
 • mars
  14go marca sa moje urodziny;]
  ~David /2012-02-20 19:00
 • 14.03.2012 koniunkcja Wenus i Jowisza
  polecam :)
  ~zzz /2012-02-20 13:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...