Informacje
 • Jasna i długa smuga na polskim niebie. "Bogata krzywa blasku"

  15-01-2015 16:15 Polscy naukowcy i miłośnicy astronomii nagrali niezwykłe zjawisko

  Bolid zarejestrowany przez stację PFN w Chełmie której operatorem jest Maciej Maciejewski

  Pracownia Komet i Meteorów (www.pkim.org) | Maciej Maciejewski

  - Jasny i bardzo długi bolid pojawił się we wtorek wieczorem nad wschodnią Polską - poinformował Przemysław Żołądek, prezes Pracowni Komet i Meteorów (PKiM). Był wyjątkowo długi - bardzo płaska trajektoria miała nachylenie zaledwie 5 stopni. Swój lot w ziemskiej atmosferze rozpoczął nad Białorusią, a skończył w okolicach Wołomina.

  Wczesnym wieczorem 13 stycznia br. o godz. 16.50 UT (17.50 czasu lokalnego) w większej części kraju widoczny był bardzo jasny i wyjątkowo długi bolid.

  Zarejestrowały go kamery Polskiej Sieci Bolidowej (PFN), projektu realizowanego przez Pracownię Komet i Meteorów (PKiM) przy współpracy z astronomami z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN Warszawie. Jest finansowany przez grant Narodowego Centrum Nauki. Sieć obejmuje obecnie 20 stacji regularnie patrolujących nocne niebo nad Polską.

  Kilkanaście sekund skupienia

  Zjawisko zostało zanotowanie także przez miłośników astronomii, którzy uchwycili zjawisko przy okazji fotografowania komety C/2014 Q2 Lovejoy. Zarejestrowano je metodą radiową, w stacji PFN55 - na wykresie sygnału widoczne jest echo radiowe o długości około 2 minut.

  Bolid najprawdopodobniej trwał kilkanaście sekund, z czego część zarejestrowana na kamerach sieci PFN trwa około 10 sekund. Był wyjątkowo długi - bardzo płaska trajektoria miała nachylenie zaledwie 5 stopni, co czyni go podobnym do orbit komet krótkookresowych z aphelium (tj. punkt na orbicie krążącego wokół Słońca ciała niebieskiego znajdujący się w największym oddaleniu względem Słońca) poruszających się pomiędzy orbitami Jowisza i Saturna.

  Z dalekiego wschodu

  - Zjawisko rozpoczęło się stosunkowo daleko od wschodniej granicy Polski. Początek zarejestrowany na fotografiach, znajduje się na pograniczu białorusko-ukraińskim, 25 km na południe od Pińska na Białorusi, na wysokości 102 km. Mniej więcej w połowie trajektorii bolid znalazł się nad Brześciem, po czym intensywnie rozbłyskując osiągnął maksymalną jasność nad miejscowością Platerów na Podlasiu (około -7 magnitudo jasności absolutnej) - poinformował Przemysław Żołądek.

  Bogata krzywa blasku

  Kometarne pochodzenie wydaje się potwierdzać raczej duża wysokość początkowa i bogata w rozbłyski krzywa blasku. Meteor ostatecznie zakończył lot po prawie 341 kilometrach na wysokości 62 km, znajdując się kilka kilometrów na północ od Wołomina.

  Początkowa prędkość bolidu wynosiła około 27 km/s, w końcowej części zauważalne stało się hamowanie atmosferyczne i zjawisko zakończyło się przy prędkości około 21 km/s.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Oo
  Będzie zaraz ze to ufo
  ~Koksik /2015-01-16 22:32
 • No wreszcie...
  Słowik powrócił w całej aureoli
  ~ornitolog /2015-01-16 20:28
 • widzialem to
  w Bytomiu myslalem ze samolot lecacy do pyrzowic stracil silnik ale pieknie to wygladalo
  ~hanys /2015-01-16 19:06
 • TO DUDA
  Spier....Ł ze Śląka z kopalni
  ~JAWQ /2015-01-16 15:01
 • Bóg istnieje
  Ten bolid to wysłany przez Boga Anioł,na zdjęciu widać skrzydła
  Oficer Wojska Polskiego /2015-01-16 14:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...