Informacje
 • Im więcej portali społecznościowych, tym bardziej jesteśmy smutni

  19-08-2013 09:23 Dowodzą amerykańscy naukowcy
  Im więcej portali społecznościowych, tym bardziej jesteśmy smutni

  Im więcej Facebooka tym bardziej jesteśmy smutni

  Shutterstock

  Siedzisz przed komputerem, przeglądasz portale społecznościowe i zazdrościsz kuzynce, która właśnie odpoczywa się na plaży? A może też chciałbyś przeżyć niezapomnianą imprezę jak kolega z pracy? Jeśli tak jest, cierpisz na FOMO.

  Czym więcej czasu spędzasz przeglądając portale społecznościowe tym bardziej stajesz się smutny, pogrążasz się w swoich problemach i zaczynasz być niezadowolony z życia - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Michigan.

  Problemy rozpoczynają się po Facebooku

  Badacze przez dwa tygodnie śledzili zachowania uczestników swojego eksperymentu, którzy po korzystaniu z Facebooka odpowiadali na pytania dotyczące ich samopoczucia, osamotnienia i częstości przeglądania stron. Zwrócili również uwagę na kontakt uczestników z innymi ludźmi.

  Wyniki pokazały, że korzystanie z Facebooka wywiera negatywne skutki psychologiczne: czym więcej przegląda się witryn w portalu, tym gorsze jest później samopoczucie. Jednak nadal nie wiadomo, czy w zależności od nastroju zmienia się częstość korzystania z Facebooka, czy ludzie, którzy czują się samotni, więcej go przeglądają.

  Czysta zazdrość?

  Dotychczas przeprowadzono już podobne badania, których wyniki były zbliżone. Zjawisko ogarniającego niezadowolenia po przeglądaniu portali społecznościowych zostało nazwane FOMO (Fear Of Missing Out) - czyli strach i niezadowolenie z tego, jak dobrze bawi się druga osoba, podczas gdy my siedzimy przed komputerem.

  Co ciekawe, analizy potwierdziły, że humor się nam poprawia po kontakcie "twarzą w twarz" z drugim człowiekiem.

  - Badanie to pogłębiło dotychczasową wiedzę i potwierdziło, że Facebook wywiera negatywne konsekwencje. Jednak ma też swoje dobre strony - powiedział Graham Jones, psycholog.

  Facebook ma ponad miliard użytkowników i dziennie "wchodzi" na niego przeszło połowa. Jest bezcennym źródłem ludzkich kontaktów, ale ma też swoje wady.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • FACEBOOK
  Osobiście uważam, że Facebook ma więcej wad niż zalet. Zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że spotkanie " twarzą w twarz " z drugim człowiekiem jest o wiele ciekawsze i bardziej owocne niż notoryczne przesiadywanie przed monitorem. Ja wcale niczego tym ludziom nie zazdroszczę, bo niema czego.
  ~MaKo /2013-08-19 11:34
 • FB, i inne portale to marnowacze czasu
  zjadacze czasu i emocji bezposrednich, leipei spotkac czlowieka twarzw w twarz niz zza monitora, widzisz, bierzesz emocje i sie odwzajameniasz, zero anonimowosci, lepiej napisz spotkajmy sie w realu, a nie ty taki, czy taka bo mam wyobrazenia o tobie a nie wiedze z reala
  ~widz /2013-08-19 10:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...