Informacje
 • Globalne ocieplenie może spowodować,
  że wino nie będzie już takie jak dawniej

  21-03-2016 20:35 Wszystko przez zmiany klimatu
  Globalne ocieplenie może spowodować, <br />że wino nie będzie już takie jak dawniej

  Wino może już nie być takie jak kiedyś

  Shutterstock

  Zmiany klimatyczne mają wpływ na wszystko, nawet na rzeczy, których nie przypuszczamy. Być może już niedługo, przez globalne ocieplenie, nie będziemy mogli pić wina, bo winorośle nie będą chciały rosnąć.

  Okres zbioru winogron, przeznaczonych do produkcji win, odbywa się coraz wcześniej. Temperatura chłodnej pory roku staje się wyższa niż była kiedyś, a wszystko za sprawą ocieplającego się klimatu.

  Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i Uniwersytetu Harvarda prześledzili dane, dotyczące wczesnych zbiorów winogron we Francji i Szwajcarii z ostatnich 400 lat. Odkryli, że niektóre ze zbiorów podczas kilku ostatnich stuleci także rozpoczęły się nienaturalnie wcześnie, tak jak te, które obserwujemy obecnie. A to co działo się w takich latach w przeszłości, daje nam pewne spojrzenie na to, jakie kiedyś może być wino. Najnowsze badania opublikowano w serwisie Nature Climate Change.

  Klimat "stanął na głowie"

  Wieki temu dobre roczniki z wczesnych zbiorów, takie jak Pinot Noir czy Chardonnay, swój smak zawdzięczały dosyć powszechnemu wzorcowi warunków atmosferycznych. Po chłodnej, bardzo mokrej pogodzie, przychodziło nagłe ocieplenie i susza. Obecnie winogrona zbiera się coraz wcześniej, a po wyraźnych okresach chłodnym i deszczowym oraz suchym i ciepłym nie ma śladu. Klimat "stanął na głowie" i wczesne zbiory już od teraz wystawione są na ciepłe warunki pogodowe. Może to skutkować nie tylko tym, że smak istniejących odmian stanie się nijaki. Naukowcy ostrzegają, że winogrona już wkrótce mogą w ogóle nie chcieć rosnąć.

  Czy czeka nas deficyt wina lub przynajmniej kilka naprawdę strasznych roczników? Być może nie jest to nieuniknione. Według badaczy istnieje kilka możliwych rozwiązań. Jednym z nich jest uprawa większej ilości odmian winogron, które lubią ciepłą pogodę lub przeniesienie ich w rejony, które do tej pory były uważane za zbyt chłodne dla produkcji wina. Wino na pewno będzie istniało nadal, może jedynie mieć nieco inny smak niż ten, który znaliśmy do tej pory.

   

  Winnice znajdują się także w Polsce. O tym, jak dbać o winorośle, opowiadają Marceli Małkiewicz i Monika Iskierka z Winnicy Sandomierskiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tragedia
  sa wieksze tragedie na swiecie niz zly smak wina
  ~dodo /2016-03-22 14:51
 • Na antypodach winnice rozkwitaja
  Liban, Turcja, Bulgaria, Wegry, Moldowia, Indie, Puludniowa Afryka, Australia, Chile, Peru, Argentyna nie zauwazyly negatywnych zmian wplywajacych zle na produkcje wysmienitych win.
  ~Zulu Guru /2016-03-22 06:34
 • przesada
  to juz zart wplyw na jabole ma ocieplenie,radze nie pic dla zdrowia,tak przecie to chemia zarcie czy wino albo Wodka.
  ~koniu /2016-03-22 06:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...