Informacje
 • Gigantyczna "złota rybka". Rzadki i tajemniczy okaz wyrzucony na brzeg

  20-07-2021 21:18 Niewiele o nim wiadomo
  Ryba wyrzucona na brzeg w Oregonie Foto: TiffanyBoothe/SeasideAquarium | Video: Tiffany Boothe/Seaside Aquarium

  Rybę o niezwykłym wyglądzie wyrzucił ocean na brzeg w Oregonie w Stanach Zjednoczonych. Znalezisko należy do gatunku, o którym niewiele wiadomo. Aby poznać jak najwięcej informacji, specjaliści chcą wykonać sekcję zwłok ryby.

  Ważący 45 kilogramów i mierzący metr długości okaz został znaleziony kilka dni temu na plaży w mieście Seaside w północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Oregon. Należy do gatunku o nazwie strojnik (Lampris guttatus), inaczej nazywanego "rybą księżycową".

  To morskie ryby o owalnym kształcie z rodziny strojnikowatych (Lamprididae). Występują w wodach Atlantyku i Pacyfiku. Ich ciało w większości charakteryzuje się srebrzystoszarymi, złotymi i czerwonymi odcieniami.

  Tajemniczy gatunek

  - Normalnie nie widzimy ich na brzegu - powiedziała Keith Chandler, dyrektorka Seaside Aquarium w Oregonie. - To było ekscytujące dla mieszkańców - opowiadała.

  Ryba była martwa. Jak oceniła Chandler, zanim pracownicy akwarium dotarli na miejsce, leżała na plaży prawdopodobnie przez mniej niż godzinę.

  Ze względu na głębokości, w jakich żyje, gatunek nie jest dobrze poznany. Jak zaznaczyła Chandler, akwarium planuje pozyskać "wszystkie możliwe dane" podczas sekcji zwłok. Obecnie ryba trzymana jest w dużej zamrażarce.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...