Informacje
 • Gdyby asteroida spadła kilka milionów lat wcześniej, dziś żylibyśmy z dinozaurami

  28-07-2014 14:58 To klimat sprawił, że zwierzęta stały się słabsze

  Naukowcy są niemal pewni, że dinozaury wyginęły w wyniku uderzenia asteroidy

  Fot.: Shutterstock; film: TVN Meteo

  Gdyby do uderzenia asteroidy doszło kilka milionów lat wcześniej lub kilka milionów lat później, dinozaury stąpałyby dziś po powierzchni naszej planety. Niedawno do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.

  Niedawno jedenastu naukowców specjalizujących się w dinozaurach zgromadziło się, by omówić najnowsze badania na temat wyginięcia tych zwierząt.

  Podczas analizy badań, eksperci znaleźli dowody na to, że niektóre gatunki dinozaurów masowo wymierały jeszcze na krótko przed uderzeniem asteroidy w Ziemię. Pojawiło się więc pytanie: czy nawet jeśli nie doszłoby do uderzenia asteroidy, liczebność dinozaurów i tak zaczęłaby stopniowo spadać?

  Wulkany i morze osłabiły dinozaury

  Mimo wielu poszukiwań, nie udało się odpowiedzieć na to pytanie. Naukowcy połączyli jednak masowe wymierania sprzed uderzenia asteroidy ze zjawiskami, jakie zachodziły w tym czasie na naszej planecie - wzrastającym poziomem mórz i zwiększoną aktywnością wulkaniczną.

  To właśnie te dwa czynniki miały doprowadzić do osłabienia gatunku dinozaurów. - Ciąg wydarzeń, który miał miejsce w momencie, gdy dinozaury przechodziły swoje "trudne chwile", był doskonale uporządkowany - przyznał dr Brusatte z uniwersytetu w Edynburgu, który brał udział w badaniach. Dodał przy tym, że w momencie uderzenia asteroidy dinozaury stały się bardziej podatne na wyginięcie.

  Kilka milionów lat robi różnicę

  Naukowcy wysnuli również wnioski, że gdyby asteroida uderzyła w Ziemię kilka milionów lat wcześniej lub kilka milionów lat później dinozaury do dziś wędrowałyby po powierzchni naszej planety.

  - Pięć milionów lat przed uderzeniem asteroidy ekosystemy dinozaurów były silniejsze, bardziej zróżnicowane, a przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Wówczas znacznie trudniej było zabić wiele gatunków - stwierdził dr Brusatte. - Z kolei, gdyby dinozaury miały kilka milionów lat więcej na odzyskanie swojej siły, miałyby większe szanse na przeżycie upadku asteroidy - dodał specjalista.

  Albo one albo my

  Z punktu widzenia człowieka, istnieje jednak spory plus zagłady dinozaurów - dziś planeta zdominowana jest przez ludzi. Dr Brusatte ośmielił się nawet wysnuć wniosek, że gdyby nie to, że asteroida uderzyła w Ziemię dokładnie 66 mln lat temu, to dziś żylibyśmy w świecie zdominowanym przez dinozaury.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ewolucja
  bzdura diznozaury nie pozwoliły by ssakom ewoluować i 2000 lat temu Jezus byłby Trexem.
  ~olo /2019-08-23 20:15
 • Nie
  Nie żylibyśmy razem z dinozaurami. Ich panowanie sprawiłoby że ewolucja ssaków musiałaby potoczyć się inaczej, żeby dostosować się do innego środowiska. U nas rozwój poszedł w kierunku inteligencji, zdolności manualnych i chodzenia na dwóch kończynach. Ale w przypadku kiedy dinozaury przetrwałyby mogliśmy np. nigdy nie stanąć na nogach ani nie mieć rozwiniętego mózgu bo np. małe rozmiary, sprawność i szybkość byłyby bardziej promowane przez dobór naturalny.
  ~Sasquatch /2019-02-28 17:46
 • Ewa
  @bajuBaj
  Nie nie, mało. Pozostałe miliony lat potrzebował na makijaż Ewy :D
  ~fredzio /2014-07-29 14:43
 • Opatrzność
  Widać w tym rękę Pana Boga, "dni" stworzenia było 7.
  ~Aradan /2014-07-28 20:01
 • gdybanie
  Gdyby szafa miała sznurek to by była windą.
  zygmaj1967 /2014-07-28 18:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...