Informacje
 • Futrzaści lekarze wykryją raka.
  Psy będą wspierać tradycyjne badania

  18-08-2015 08:26 Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych biopsji
  Futrzaści lekarze wykryją raka. <br />Psy będą wspierać tradycyjne badania

  Psy potrafią wykryć komórki rakowe

  Shutterstock

  O tym, że zwierzęta potrafią wyczuć raka u ludzi, naukowcy informowali już od jakiegoś czasu. Brakowało jednak twardych dowodów na potwierdzenie ich tezy. Narodowa Służba Zdrowia w Wielkiej Brytanii (National Health Service) postanowiła rozwiać wątpliwości. Przeprowadziła badania, w których okazało się, że wykrycia nowotworu przez czworonogów potwierdzają się w 93 proc. przypadków.

  - Przez lata mieliśmy wiele niepotwierdzonych doniesień, które sugerowały że psy są w stanie wykryć raka, gdyż czują zapach guza - wyjaśniał urolog ze szpitala w Milton, Iqbal Anjum. Do tej pory brakowało jednak na to dowodów.

  Dlatego lekarze z NHS postanowili sprawdzić zdolności czworonogów. Na grupie mężczyzn powyżej 50 roku życia, z których część jest chora na raka prostaty, przeprowadzono testy z udziałem psów. Czworonogom do zbadania dano mocz, w którym miały wyczuć zapach raka. Wyniki okazały się zaskakujące. Psi nos potrafi wykryć nowotwór w 93 proc. przypadków.

  Tradycyjne badania nie były w 100 proc. wiarygodne

  Zazwyczaj jeśli lekarz podejrzewa, że pacjent może być chory na raka prostaty, zleca wykonanie licznych badań w tym poziom tzw. PSA, czyli antygenu wytwarzanego przez komórki prostaty. U osób z nowotworem najczęściej jest znacznie podwyższony. Odczyty tych badań nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym. U 20 proc. pacjentów testy nie wykrywają raka. Zdarza się również, że zdrowi pacjenci są kierowani na inwazyjną biopsję, ponieważ badanie wykazało, że mogą być chorzy.

  Naukowcy NHS uważają, że psy będą najlepszym uzupełnieniem tych testów. Jako drugi etap po tradycyjnych badaniach, są w stanie podnieść ich dokładność. Pozwala to znacznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych biopsji. Psy, dzięki doskonałemu węchowi, wykrywają "zapach" komórek rakowych gruczołu prostaty, który "podróżuje" z moczem w organizmie człowieka.

  Nadzieja na poprawę

  - Wielka Brytania ma jeden z najgorszych wskaźników wczesnego wykrywania raka w Europie - informowała dr Claire Guest, która przeprowadza badania.

  - Nasze psy mają wyższe wskaźniki niezawodności, niż większość dotychczasowych badań. Nie powinniśmy lekceważyć tych wrażliwych doktorów, tylko dlatego że mają futrzane płaszcze - dodaje.

  Poniżej materiały filmowe przedstawiającego niezwykłego kota, który "pracuje na pełen etat" w schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kapsaicyna
  ja podaję psiakowi capsomasol - lek na bazie kapsaicyny ,która wyniszcza komórki rakowe. Pies jest silniejszy, a guz zmniejsza się i nie ma przerzutów. Warto poczytać o tej substancji.
  ~Anna /2016-06-13 20:31
 • kotek
  kochane , mądre kocie
  ~KataJune /2015-08-19 21:17
 • lekarz na zdjęciu
  bardzo poważnie wygląda...
  ~Izka /2015-08-18 19:55
 • Potwierdzam 2
  U mnie tez terier dlugowlosy wykryl raka .Gdy rak zaatakowal mnie drugi raz ,pies moich znajomych ,gdy przychodzilam odwiedzac ich ciagle mnie wachal po brzuchu ,i byl bardzo nerwowy ,podchodzil ciagle jak siedzialm i wachal zawsze w tym samym miejscu.Ciagle mowilam co z nim ,nigdy tego nie robil.No i po 3ch regolarnych moich spotkan z onkologiem .Okazalo sie ,ze mam rozsianego raka w calym brzuchu. Teraz wiem ,ze on mnie ostrzegal ,ze cos ze mna sie dzieje niedobrego .Kochany psiak ,biedny bo sam umarl na raka. Tez pozdrawiam juz wyleczona,ale ciagle bojaca sie powrotu tej strasznej choroby.
  ~jakubina /2015-08-18 19:11
 • Dobrze że to w Anglii
  U nas spece o procedur diagnostycznych szybko by go uśpili,
  albo złożyli doniesienie do prokuratury za stosowanie
  niedozwolonych procedur, tak jak to zrobiono z dr. Bachański
  ~Adam /2015-08-18 11:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...