Informacje
 • ESA będzie rekrutować astronautów. Także z niepełnosprawnością fizyczną

  04-03-2021 08:17 Sprawdź, czy masz szansę

  Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje osób chętnych do udziału w misjach kosmicznych. - Kładziemy nacisk na różnorodność i kierujemy nasz przekaz do osób różnego pochodzenia, tożsamości seksualnej, orientacji seksualnej i o różnych przekonaniach - powiedziała doktor Anna Fogtman. Po raz pierwszy w historii rekrutuje także osoby z fizyczną niepełnosprawnością.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpocznie 31 marca rekrutację chętnych. 50 lat to górna granica wieku dla kandydatów do udziału w misjach kosmicznych.

  - Osoby starsze mają niższe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych po przyjęciu zwiększonych dawek promieniowania jonizującego, na które narażone będą osoby w przestrzeni kosmicznej - wyjaśniła doktor Anna Fogtman, specjalistka od medycznego przygotowywania astronautów do misji kosmicznych w ESA. Agencja planuje przyjąć od czterech  do sześciu osób. - Wiek może być zaletą, a nie wadą - dodała.

  Jaki powinien być astronauta?

  Jak mówiła Anna Fogtman to, że astronauta musi być osobą wyjątkowo silną fizycznie, jest mitem pochodzącym z pionierskich misji kosmicznych.

  - Zachęcamy do wzięcia udziału w rekrutacji na astronautów kobiety, a także osoby z niepełnosprawnościami - mówiła specjalistka. - Pierwsze misje kosmiczne to były loty w nieznane, brali w nich udział przede wszystkim mężczyźni, najczęściej z zapleczem wojskowym. Dzisiaj mamy dużą wiedzę na temat wyzwań, jakie niosą ze sobą loty w kosmos. I takie myślenie nie ma uzasadnienia. Astronautki i astronauci to muszą być ludzie o dobrym stanie zdrowia, ale nie muszą biegać maratonów, posiadać ponadprzeciętnej siły czy wytrzymałości fizycznej - podkreśliła dr Fogtman.

  Aby zostać astronautą trzeba jednak mieć ukończone studia z obszaru nauk ścisłych. Preferowane, choć niekonieczne, jest posiadanie certyfikatu pilota testowego.

  - W tej kampanii rekrutacyjnej nie faworyzujemy żadnej z grup, lecz kładziemy nacisk na komunikację z dotychczas niedoreprezentowanymi grupami w gronie astronautek i astronautów, w tym w szczególności z kobietami. W poprzedniej kampanii w 2008 roku jedynie 16 procent zgłoszeń wysyłały kobiety, co skutkowało, tym, że na sześcioro przyjętych kandydatów wybrano zaledwie jedną kobietę. Kładziemy nacisk na różnorodność i kierujemy nasz przekaz do osób różnego pochodzenia, tożsamości seksualnej, orientacji seksualnej i o różnych przekonaniach. Po raz pierwszy w historii lotów załogowych ESA rekrutuje także osoby z fizyczną niepełnosprawnością - powiedziała dr Fogtman.

  "W kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni"

  Czy zatem na misję zostanie przyjęta osoba na wózku inwalidzkim?

  - Każda aplikacja zostanie oceniona indywidualnie. Na tym etapie studium wykonalności lotów w kosmos osób z niepełnosprawnościami dopuszczamy: osoby bez jednej lub dwóch stóp, jednej lub dwóch nóg poniżej kolana, osoby o nierównych kończynach oraz kandydatki i kandydatów o wzroście poniżej 130 centymetrów - sprecyzowała specjalistka i zacytowała słowa jednej z astronautek ESA, Samanthy Cristoforetti - "w kosmosie wszyscy jesteśmy niepełnosprawni".

  Astronauci i astronautki zostaną zatrudnieni na standardowych umowach ESA, a ich wynagrodzenie będzie uzależnione od wielu czynników, takich jak wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Będzie mieściło się w zakresie oficjalnej skali wynagrodzeń ESA na poziomie A2-A4, co oznacza nawet ponad osiem tysięcy euro na miesiąc. ESA jest organizacją międzynarodową, a astronauci mają status urzędników międzynarodowych i dlatego są zwolnieni z odprowadzania podatku dochodowego.

  - Osoby, które ukończyły 50. rok życia, zapraszamy do wysyłania aplikacji na inne stanowiska w ESA - zachęciła dr. Fogtman.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...