Informacje
 • Dziwne rzeczy dzieją się na niebie. "Wygląda, jakby stworzyli to kosmici"

  15-10-2015 15:22 Astronomów zastanawia gwiazda KIC 8462852

  Naukowcy z dużym zaciekawieniem przyglądają się gwieździe KIC 8462852, która znajduje się niedaleko granic Drogi Mlecznej. Część astronomów twierdzi, że struktura, która krąży wokół ciała niebieskiego stworzona została przez obcą cywilizację. Pisze o tym u nas fizyk Tomasz Rożek.

  Zapraszamy na fanpage na Facebooku Nauka. To lubię

  Wiecie co to jest Brzytwa Ockhama? To zasada zgodnie z którą przy "wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć". Trudno obcą cywilizację uznać za najbardziej oczywisty powód niezrozumiałych obserwacji astronomicznych. Oczywiście, nie można jej też całkowicie wykluczyć.

  Co konkretnie tak zadziwiło astronomów? W 2009 roku Teleskop Kosmiczny Keplera wśród setek tysięcy gwiazd wypatrzył KIC 8462852. Ta nie świeciła jednak tak jak inne słońca. Coś w sposób nieregularny zakłócało jej obserwację. Tym "czymś" jest duża ilość niewielkich, ale bardzo gęstych obiektów.

  - Prawdę mówiąc, światło emitowane przez KIC 8462852 było najdziwniejszą rzeczą, jaką zaobserwował Kepler od początku swojego istnienia - powiedziała badaczka z Yale Tabetha Boyajian.

  Obcy?

  Kepler pracuje na orbicie od kilku lat. Inny badacz, Jason Wright, astronom z Penn State University powiedział, że był pod wrażeniem tego, jak niesamowicie to wyglądało.

  - Obca cywilizacja to ostatnia hipoteza, jaką powinniśmy w takim przypadku rozpatrywać, ale to coś wyglądało tak, jak gdyby stworzyli to właśnie kosmici - powiedział Wright. (oryginał: "I was fascinated by how crazy it looked. "Aliens should always be the very last hypothesis you consider, but this looked like something you would expect an alien civilization to build").

  To nie usterka techniczna

  Jako że zdjęcia pochodzą sprzed kilku lat, badacze twierdzą, że bardzo dokładnie sprawdzili sprzęt i nie ma mowy o usterce czy pomyłce.

  - Tam naprawdę krąży ogromna ilość obiektów, ściśniętej materii - powiedziała Boyajian.

  Czym te obiekty mogą być? No właśnie tutaj zaczyna się kłopot. Bo lista naturalnych wytłumaczeń tego fenomenu jest bardzo krótka. W zasadzie, choć i to jest bardzo mało prawdopodobne, podobny efekt dałyby tylko komety. Być może inna gwiazda przyciągnęła w stronę KIC 8462852 sznur komet. Trudno nawet oszacować prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, bo nigdy wcześniej niczego podobnego nie zaobserwowano.

  Analiza danych

  I co teraz? Dane są analizowane, a gwieździe wokół którejś coś krąży od stycznia będzie się przyglądał największy na świecie radioteleskop w Arecibo. Gwiazda KIC 8462852 na nocnym niebie znajduje się pomiędzy gwiazdozbiorami Łabędzia i Lutni. Patrząc tam można sobie przez chwile pomyśleć, że ktoś patrzy stamtąd w naszym kierunku. Nie, no błagam, musi być jakieś bardziej przyziemne wytłumaczenie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • black hole.......V,.<....>?
  Jest to spot POpularnej partii....a gwiazda jest pani premier....a kometami Stefek i jego ferajna muszek i motylkow....jak dojdzie na ziemie to bedzie juz PO...wyborach,a bedzie to kilka milionow lat swietlnych....a ziemia bedzie miala ksztalt ....biegnacego krolika.......good luck...!
  ~kkkkometa V /2015-10-17 22:02
 • Loko to ty się puknij
  Kosmici - w twoim wyobrażeniu to dziwne stwory które latają płaskimi tależami i porywają ludzi - Amerykańska filmowa wersja kosmity... Warto pamiętać że ziemia a co za tym idzie jej mieszkańcy czyli ludzie , małpy , koty i muchy itd .... to też kosmici wszak przecież mieszkamy w kosmosie , w powszechnej świadomości ludzi istnieją dwa swoiste ''wymiary'' ziemia i kosmos ... A z naukowego punktu widzenia i zarazem poprawny jest pogląd że kosmos to wszystko co istnieje w tej przestrzeni czyli i ziemia - tak więc człowiek też jest kosmitą .... A Jeżeli na naszej starej poczciwej planecie którą zwiemy ''ziemia'' jest życie , woda , rosną drzewa i hasają sarenki to znaczy że w innej części kosmosu też tak może być , wszak w całym wszechświecie obowiązują te same prawa fizyki i cały wszechścwiat składa się z pierwiastków z tablicy mendelejewa . Na tej planecie udało się powstać życiu to też mogło się udać gdzie indziej
  ~RAmbo z kosmosu /2015-10-17 20:21
 • kosmici
  tlumaczenie jest nie "kosmici" tylko "obca cywilizacja"
  ~bar /2015-10-16 21:17
 • radioteleskop w Arecibo
  Czy ten największy radioteleskop jest na montażu paralaktycznym czy na Dobsonie?
  ~jancewicz /2015-10-16 12:30
 • Jeśli faktycznie patrzą..
  Jeśli ktokolwiek tam spogląda w naszą stronę to biorąc pod uwagę ilość lat świetlnych oraz odbicie które mogą w tym czasie widzieć to teraz powinni oglądać bitwe pod grunwaldem :)
  Aramis95 /2015-10-16 11:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...