Informacje
 • Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  22-12-2011 06:32 Dowiedz się dlaczego
  Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  Zimowe przesilenie za nami

  Shutterstock

  Przesilenie zimowe rozpoczęło się 22 grudnia rano o godzinie 6:30. Czwartek będzie najciemniejszym dniem w roku - najmniej czasu upłynie między wschodem a zachodem Słońca. Będzie to 7 godzin i 42 minuty.

  Nie w każdym jednak miejscu Polski będzie trwał dokładnie tyle. Ale w każdym będzie najkrótszym w roku.

  Krótszy na północy

  - Dzień nie w każdym miejscu Polski będzie trwał tyle samo. Najkrótszy będzie w województwach północnych, najdłuższy w południowych - mówi Karol Wójcicki, astronom z Centrum Nauki Kopernik. Różnica w długości dnia między Gdańskiem a Krakowem wyniesie od kilku do kilkunastu minut.

  - Kogo nadejście zimy nie cieszy, tego pocieszy fakt, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy, a już za 3 miesiące powitamy wiosnę - dodaje Wójcicki.

  Wcześniej jednak...

  - Rankiem Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 22 grudnia o godzinie 6:30 naszego czasu.

  Jak to działa?

  Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta rzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów: 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. Właśnie w nich możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

  - Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, to nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowało na jednej i określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym - wyjaśnia dr Olech.

  Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.

  Najkrócej nad horyzontem

  Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, tworzy ona kąt 23.5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim.

  - W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato - tłumaczył naukowiec.

  Najciemniej na południu Polski

  W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 22 grudnia o godzinie 6:30. Tego dnia w Warszawie Słońce wzniesie się maksymalnie tylko niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Odpowiedź dla Edmunda
  Prosze poczytać sobie na wikipedii, co to jest "Analemma". Chodzi o to, że południe słoneczne opóźnia się w każdy dzień grudnia i dlatego 31 grudnia dzień jest "najkrótszy z rana", wtedy słońce wstaje najpóźniej.
  Proszę przestudiować ciekawą animację:
  http://astro.unl.edu/naap/motion3/animations/sunmotions.swf
  ~Jas /2011-12-22 09:48
 • re: przesilenie
  Nie prawda, najdłuższy dzień w roku to niemal każdy poniedziałek
  ~date /2011-12-22 09:42
 • dzien
  a do 30 grudnia rano ubywa od sylwestra przybywa rano i wieczorem
  ~nnn /2011-12-22 09:19
 • Przesilenie
  Nie prawda, najkrótszy dzień w roku
  to 15 grudnia.
  Od 16 grudnia dzień się już wydłuża.
  Zerknijcie do kalendarza na wschody i
  zachody słońca.
  ~edmund /2011-12-22 09:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...