Informacje
 • Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  22-12-2011 06:32 Dowiedz się dlaczego
  Dziś najkrótszy dzień roku. Kolejne będą coraz dłuższe

  Zimowe przesilenie za nami

  Shutterstock

  Przesilenie zimowe rozpoczęło się 22 grudnia rano o godzinie 6:30. Czwartek będzie najciemniejszym dniem w roku - najmniej czasu upłynie między wschodem a zachodem Słońca. Będzie to 7 godzin i 42 minuty.

  Nie w każdym jednak miejscu Polski będzie trwał dokładnie tyle. Ale w każdym będzie najkrótszym w roku.

  Krótszy na północy

  - Dzień nie w każdym miejscu Polski będzie trwał tyle samo. Najkrótszy będzie w województwach północnych, najdłuższy w południowych - mówi Karol Wójcicki, astronom z Centrum Nauki Kopernik. Różnica w długości dnia między Gdańskiem a Krakowem wyniesie od kilku do kilkunastu minut.

  - Kogo nadejście zimy nie cieszy, tego pocieszy fakt, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy, a już za 3 miesiące powitamy wiosnę - dodaje Wójcicki.

  Wcześniej jednak...

  - Rankiem Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 22 grudnia o godzinie 6:30 naszego czasu.

  Jak to działa?

  Orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta rzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów: 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. Właśnie w nich możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

  - Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, to nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowało na jednej i określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym - wyjaśnia dr Olech.

  Na szczęście oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.

  Najkrócej nad horyzontem

  Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, tworzy ona kąt 23.5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim.

  - W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato - tłumaczył naukowiec.

  Najciemniej na południu Polski

  W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 22 grudnia o godzinie 6:30. Tego dnia w Warszawie Słońce wzniesie się maksymalnie tylko niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nieprawda, że najkrótszy dzień to 21 grudnia...
  w kalendarzu od 12 do 16 grudnia jest najkrótszy dzień w roku by 17 być o 1 min. dłuższy, potem 19 o 2 min... więc to nieprawda, że tylko 21 grudzień jest najkrótszym dniem roku
  ~witek /2014-12-07 18:18
 • Najciemniej na południu?
  Pomyłka, w zimie najciemniej jest na północy Polski
  ~Roberto /2011-12-22 11:27
 • co umarło !
  to nasz ukochany Jezus Chrystus umarł a znaki na niebie sa specjalnie tak ustawione by o tym fakcie przypominać
  ~sadaw /2011-12-22 11:23
 • 22 , 23, 24 grudnia dzień jest tej samej długości słońce jakby umarło
  i po tych trzech dniach trzy gwiazdy stoją w jednej linii z miejscem gdzie wschodzi słońce które zmartwychwstaje i dni się wydłużają . Coś Wam to przypomina ??
  ~pawe /2011-12-22 10:07
 • Scheda po kalendarzu juliańskim ?
  Święta Łucja dnia przyrzuca.
  ~Jacek /2011-12-22 09:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...