Informacje
 • Do Ziemi dociera z gigantyczną prędkością
  burza słoneczna

  11-09-2018 09:34 Może mieć swoje skutki
  Zorza nad Polską Foto: NASA, NOAA | Video: Mateusz Matusiak/Zachodniopomorscy Łowcy Burz

  W koronie słonecznej, czyli najbardziej zewnętrznej części atmosfery naszej dziennej gwiazdy, kilka dni temu zrobiła się dziura, co spowodowało burzę słoneczną. To oznacza, że czeka nas burza geomagnetyczna, czyli nagłe i silne zmiany pola magnetycznego Ziemi.

  Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) właśnie poinformowała o burzy geomagnetycznej drugiego stopnia w pięciostopniowej rosnącej skali. Jak pokazuje stopień, jaki nadano zjawisku, nie będzie ono bardzo silne. Niemniej jednak z prędkością kilkuset kilometrów na sekundę zmierza na nas strumień silnie naładowanej plazmy zdolnej do deformowania pola magnetycznego Ziemi.

  Burza geomagnetyczna, wpływając na GPS, może skutkować potrzebą korygowania kursów statków kosmicznych przez kontrole lotów. Jej spektakularnym efektem powinna być zorza polarna. Aktualne dane sugerują, że zaobserwują ją jednak wyłącznie osoby znajdujące się na wysokich szerokościach geograficznych, a więc w okolicach biegunów.

  Jak powstaje burza geomagnetyczna

  Ponieważ zbliżamy się do minimum słonecznej aktywności, czyli okresu, w którym Słońce jest "spokojne", mamy rzadziej do czynienia z gwałtownymi zjawiskami dotyczącymi naszej dziennej gwiazdy. Jednym z takich zjawisk są właśnie dziury koronalne. To ciemniejsze obszary w koronie słonecznej, ponad biegunami Słońca, z polem magnetycznym otwartym na tyle, by wiatr słoneczny wydobywał się z nich z dużą łatwością. Jeżeli dziura koronalna jest zwrócona w stronę Ziemi (tak jak ta, która powstała 7-8 września) to wiatr słoneczny dociera do nas, powodując zakłocenia.

  Najsilniejsza burzą geomagnetyczną, jaka rozszalała się nad Ziemią, była ta z września 1859 roku. Zjawisko zwane efektem Carringtona wywołało zorzę polarną widzianą aż na Kubie, Hawajach, w Meksyku i we Włoszech, podczas gdy zazwyczaj widziana jest ona jedynie w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. Zorza polarna, która rozbłysła nad Górami Skalistymi, była tak jasna, że obudziła poszukiwaczy złota, którzy byli przekonani, że jest już rano. Burza spowodowała też spustoszenie w prymitywnej jeszcze instalacji elektrycznej w Europie i Ameryce Północnej, powodując pożary na stacjach telegraficznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kiedy kuniec ???. Czekam i nic.
  Kiedy kuniec ???. Czekam i nic.
  ~ksmamona /2018-09-12 15:16
 • burze magnetyczne a wpływ na ludzi
  Z badań wynika, że podczas burz magnetycznych ludzie mogą odczuwać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak: nerwowość, niepokój, pobudzenie, drażliwość, senność, wyczerpanie, zaburzenia pamięci, kołatanie serca, mdłości oraz bóle głowy. Burze "otumaniają" także zwierzęta dysponujące zdolnością wykrywania kierunku linii ziemskiego pola magnetycznego, która pozwala im na orientację w przestrzeni (jest to tzw. magnetorecepcja). Do grupy tej należą m.in.: ptaki wędrowne, walenie, bydło, owce czy renifery. Co ciekawe, "zmysł magnetyczny" w formie szczątkowej posiada także człowiek, choć do końca nie wiadomo, jak wpływa nań kosmiczna niepogoda.
  ~ada /2018-09-11 22:20
 • burze magnetyczne
  A POCZYTAJCIE JAK LUDZIE REAGUJĄ gdy są burze magnetyczne! są nerwowi więcej przestępstw itp
  ~ala /2018-09-11 21:59
 • to co powtórka z Carrington event ?
  Słońce ma minimum , wiec raczej bedzie ciekawe widowisko, ale kto wie
  ~ajkc /2018-09-11 10:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...