Informacje
 • Dlaczego zebry mają paski? Bo trudno na nich wylądować

  22-02-2019 17:32 Zagadka prawdopodobnie została rozwiązana

  Naukowcy prawdopodobnie odkryli, dlaczego zebry mają paski

  Shutterstock

  Od wielu lat badacze starają się dociec, dlaczego zebry mają takie a nie inne umaszczenie. Wydaje się, że w końcu znaleźli odpowiedź.

  Dlaczego zebry mają paski? Wcześniej naukowcy mieli różne teorie, które miały wyjaśnić tę zagadkę. Sądzono na przykład, że paski to forma kamuflażu. Inna hipoteza zakładała, że mają one odstraszać drapieżniki i utrudniać im oszacowanie wielkości potencjalnej ofiary. Zakładano też, że czarno-białe prążki mogą służyć do rozpoznawania członków stada - na podstawie układu pasków na bokach i zadach, który jest niepowtarzalny u każdego osobnika. Ponadto wskazywano, że paski mogą ułatwiać zebrom termoregulację.

  Trudne lądowisko

  W środę naukowcy w Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis poinformowali, że znaleźli inne rozwiązanie zebrzej

  łamigłówki. Paski miałyby chronić zwierzęta przed ugryzieniami owadów z rodziny bąkowatych. Okazuje się, że owady te mają problem z wylądowaniem na ciele zebry, podczas gdy z łatwością siadają na jednolicie umaszczonych koniach - bliskich kuzynach zebr.

  Naukowcy zarzucali na konie płachty ze wzorem imitującym paski, a potem w jednym kolorze. Okazało się, że dużo więcej much wylądowało na zwierzętach, gdy były one przykryte jednolitą tkaniną.

  - Zauważyliśmy, że bąkowate zbliżają się do zebr i jednolicie ubarwionych koni w podobnym tempie, jednak nie udaje im się wylądować na zebrach lub koniach z płachtą w paski, ponieważ nie potrafią odpowiednio zwolnić. Mijają zebry lub dosłownie w nie uderzają i się od nich odbijają - powiedział ekolog behawioralny Tim Caro z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, główny autor badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". - Większość biologów zaangażowanych w badania nad ubarwieniem ssaków akceptuje fakt, że to jest powód, dla którego zebry mają paski - dodał.

  Martin How, biolog z Uniwersytetu Bristolskiego i współautor badań przypuszcza, że paski mogą oślepiać bąkowate, gdy te podlecą na tyle blisko, żeby zobaczyć wzór swoimi oczami, widzącymi w niskiej rozdzielczości.

  - Poza paskami, które zapobiegają kontrolowanemu lądowaniu bąkowatych, zebry ciągle wymachują ogonem. Mogą więc odganiać [owady], żeby nie mogły skutecznie wylądować - przyznał Caro. Zebrom najwyraźniej w walce z krwiopijcami pomagają nie tylko pasy, lecz także ich zachowania - dodał naukowiec.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Stara półprawda
  Prawda znana od 20 lat; pytanie wówczas stawiali naukowcy dlaczego oko gza źle widzi pasy?
  ~ADAq /2019-02-23 22:31
 • Sygnalizacja świetlna.
  Ciekawe co na to Donald Trump?
  ~jasiek /2019-02-23 17:42
 • zebry.
  Juz nawet do zebry sie przyczepili dlaczego ma paski a nie kropki.
  ~pempek /2019-02-22 20:26
 • prawda
  Ma to sens.
  Kiedy widzieliście muchę na przejściu dla pieszych.
  ~Filip /2019-02-22 18:20
 • Problem?
  My to mamy problemy nawet do Zebry co nas to interesuje,postarajmy sie o nasze bydelko czy jest zdrowe bo jest zle, a nie szukajmy dziury w calym.
  ~dusza /2019-02-22 18:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...