Informacje
 • Dlaczego przytyliśmy w czasie pandemii i co można z tym zrobić

  25-03-2021 10:12 Eksperci o wpływie lockdownu na naszą wagę
  Problem otyłości w Polsce jest coraz większy Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W wyniku pandemii COVID-19 wiele osób przybrało na wadzę. Spowodowane to było zmniejszeniem dziennej aktywności fizycznej, zmianami w nawykach żywieniowych i częstszym podjadaniem. Są jednak sposoby, które mogą pomóc wrócić do formy sprzed lockdownu.

  W okresie od 19 marca do 6 kwietnia 2020 roku czterdzieści pięć z pięćdziesięciu amerykańskich stanów wprowadziło lockdown, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Ludzie przez te miesiące siedzieli zamknięci w swoich domach, a większość miejsc była zamknięta. Naukowcy sprawdzili, ile średnio w tym czasie ludzie przybrali na wadzę.

  Zespół naukowców przyjrzał się prawie 7,5 tys. pomiarom wagi od 269 uczestników od 1 lutego do 1 czerwca 2020 roku - wynika z badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie naukowym JAMA. Uczestnicy byli częścią badania Health eHeart Study, a ich pomiary wagi pochodziły z inteligentnych wag połączonych przez Bluetooth.

  - Waga rosła średnio o około 0,27 kilograma co 10 dni lub 0,8 kilograma miesięcznie w czasie siedzenia w domu - powiedział kardiolog doktor Gregory Marcus, jeden z autorów badań i profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

  Dlaczego ludzie tyli?

  Przyrost masy ciała był niezależny od położenia geograficznego i chorób współistniejących - wynika z badań. Autorzy stwierdzili, że wprowadzenie nakazu siedzenia w domu spowodowało spadek dziennej liczby wykonywanych kroków i wzrost samozadowolenia z przejadania się. Właśnie te dwa czynniki są odpowiedzialne za przyrost masy ciała podczas pandemii - zauważyła Lisa Drayer, ekspertka od zdrowia i żywienia w rozmowie z CNN.

  Podczas lockdownu wiele osób nie zwracało uwagę na kaloryczność zjadanych potraw takich jak słodycze lub pizza. Niezdrowe jedzenie miało bowiem złagodzić stres związany z pandemią. Często też z nudy ludzie sięgali po jakieś przekąski.

  - Pandemia zmieniła nawyki żywieniowe i te związane z ćwiczeniami - zauważyła dr Caroline Apovian, współdyrektorka kliniki zdrowia Center for Weight Management and Wellness w Bostonie.

  Siłownie i kluby fitness, do których tak wiele osób chodziło, zostały zamknięte, a dzienna aktywność ludzi, która czasem ograniczała się zwykłego przejście z parkingu do biura, znacznie spadła. Po prostu niektórzy ludzie nie osiągali tego samego poziomu aktywności, co przed lockdownem.

  - Jeśli czytasz to i myślisz o swoich własnych, mniej niż idealnych nawykach, nie czas się obwiniać - mówiła Drayer. Dodała, że "zdecydowanie zrobiliśmy sobie przerwę". Jak zauważyła ekspertka, jedzenie jest dla wielu ludzi przyjemnością, a pandemia była tak stresująca, że jedzono więcej, aby się pocieszyć.

  Jak zauważają autorzy, badana próba była dość mała i niezbyt zróżnicowana: spośród 269 uczestników 77 procent stanowiła rasa biała. - Fakt, że są oni w większości biali oznacza, że jeśli spojrzymy na populację zróżnicowaną rasowo, wyniki będą znacznie gorsze - powiedziała Apovian. - Wiemy, że otyłość jest bardziej rozpowszechniona wśród różnych ras - podkreśliła.

  Powrót do wagi

  Aby zwiększyć metabolizm, poprawić złe nawyki żywieniowe i zrzucić kilka zbędnych kilogramów, nawet w czasie wciąż trwającej pandemii, Drayer zaleca:

  1. Spożywać małe posiłki, ale częściej w ciągu dnia - trzy posiłki i trzy przekąski dziennie w odstępie trzech do czterech godzin. Starajmy się konsekwentnie przestrzegać ich pory.
  2. Uwzględnić białko w diecie. Starajmy się, aby w każdym posiłku znalazło się co najmniej 85 gramów białka.
  3. Stopniowo zacząć podnosić ciężary. Lekkie podnoszenie ciężarów pomoże zachować masę mięśniową, zwiększyć metabolizm i pomóc zrzucić zbędne kilogramy.
  4. Zacząć chodzić. Szybki spacer przez co najmniej 30 minut każdego dnia pobudzi metabolizm i pomoże spalić dodatkowe kalorie.
  5. Znaleźć inny sposób łagodzenia sobie ze stresem niż jedzenie, na przykład gorąca kąpiel, joga lub spacer dookoła bloku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...