Informacje
 • Czym wyższa temperatura, tym silniejszy wiatr?

  05-07-2014 14:34 Zdaniem naukowców globalne ocieplenie wpływa na prędkość wiatru
  Czym wyższa temperatura, tym silniejszy wiatr?

  Zdaniem naukowców prędkość wiatrów zależy w pewnym stopniu od zmian klimatu

  Shutterstock

  Latem, wiatry które wieją wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej oraz wzdłuż Afryki Południowej, zyskują na sile. Z najnowszych badań wynika, że powodem tej sytuacji są zachodzące zmiany klimatu. Jednak nie wszyscy naukowcy zgadzają się z tą tezą.

  Naukowcy z Farallon Institute for Advanced Ecosystem Research przeanalizowali 22 istniejące opracowania naukowe, które dotyczyły prędkości wiatrów na obszarach, gdzie zachodzi zjawisko upwellingu (unoszenia chłodnych wód z głębi oceanów). Wykorzystali do tego dane z okresu 1940-2000.

  Podczas analizy zauważyli pewną zależność. Okazało się, że w ciągu tych 60 lat, wiatry wiejące równolegle do brzegu Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Południowej Afryki, czyli te, które "wyciągają" ku powierzchni wody z głębi oceanu, zyskały na sile. Swoje wyniki opublikowali w czwartkowym wydaniu czasopisma "Science".

  Plusy i minusy wiatrów

  Autorzy badania w swoim oświadczeniu wyjaśnili, że silniejsze wiatry przynoszą zarówno korzyści, jak i pewne negatywne skutki. Do plusów z pewnością można zaliczyć napływ substancji odżywczych i zwiększenie populacji planktonu, ryb i innych gatunków. Z kolei minusem są pewnego rodzaju turbulencje w wodach powierzchniowych, pogarszający się stopień zakwaszenia wód, czy coraz mniejsza zawartość tlenu.

  Wszystkie te zmiany mogły dotknąć już niektórych najbardziej produktywnych morskich łowisk na świecie w Kalifornii, w Peru i w RPA.

  - Jak na razie nie udało nam się ustalić, jakie są konsekwencje takich zmian - powiedział William Sydeman z Farallon Institute for Advanced Ecosystem Research. - Z jednej strony mogą być dobre, z drugiej natomiast mogą być bardzo złe - dodał.

  Potwierdzenie tezy sprzed 20 lat

  Naukowcy twierdzą, że dzięki swojemu badaniu udało im się potwierdzić hipotezę, którą ponad 20 lat temu założył oceanograf Andrew Bakun. Zakłada ona, że wzrost temperatury, spowodowany emisją gazów cieplarnianych, doprowadził do zwiększenia gradientu ciśnienia atmosferycznego między oceanem a kontynentem. W efekcie letnie wiatry stały się silniejsze, a upwelling jeszcze bardziej gwałtowny.

  Nie wszyscy wierzą w wyniki

  Specjaliści podkreślili przy tym, że podczas swojego badania nie rozstrzygali tego, czy to człowiek odpowiada za zmiany klimatu. Potwierdzili tylko to, że te zmiany rzeczywiście zmieniają prędkość wiania wiatrów.

  Badanie wykazało również, że wzrost prędkości wiatrów był bardziej widoczny w wyższych szerokościach geograficznych, co pokrywa się z innymi skutkami zmian klimatu.

  Wyniki badań wywołały jednak wiele kontrowersji w środowisku naukowców. Zdaniem niektórych, okres jaki został objęty badaniem jest zbyt krótki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....