Informacje
 • Czwarty zaopatrzeniowy lot statku kosmicznego Dragon zakończony

  26-10-2014 21:36 Kapsuła od ósmego sierpnia przebywała w przeszteni kosmicznej

  Statek kosmiczny Dragon z powrotem na Ziemi. Fim przedstawia odłączenie się sondy od ISS

  NASA

  Po miesięcznym pobycie w kosmosie Dragon powrócił na Ziemię. Sonda zaopatrywała astonautów przybywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej m.in. w jedzenie i podstawowe produkty codziennego użytku. To była już czwarta misja prywatnej firmy SpaceX.

  26 października zakończyła się czwarta misja prywatnej amerykańskiej firmy astronomicznej SpaceX. Statek kosmiczny Dragon od 23 września 2014 roku, połączony z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) przebywał w przestrzeni kosmicznej.

  Wodowanie w Pacyfiku

  Po odłączeniu się od ISS Dragon 25 października o 20:39 czasu polskiego spadł do Oceanu Spokojnego, prawie 500 kilometrów na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego. Powrót na Ziemię zajął mu ponad pięć godzin. Specjalny statek wydobył sondę z wody i przewozi ją do portu w Los Angeles. Stamtąd w przeciągu 48 godzin ładunek kapsuły zostanie odesłany do NASA. Sam statek kosmiczny zostanie przetransportowany do SpaceX (z siedzibą w Teksasie). Tam naukowcy poddadzą go testom i modernizacji.

  Dowóz jedzenia

  Dragon może być kapsułą zarówno załogową jak i bezzałogową. W tym przypadku bezzałogowy statek kosmiczny zaopatrzył astronautów w 1,5 ton produktów.

  Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...