Informacje
 • Cztery pasożyty, które chcą zjeść twój mózg

  20-08-2013 19:50 Na szczęście w Polsce są rzadko spotykane

  Spirale Trichinelli. Animacja pokazuje, jak ameba dostaje się do mózgu

  Wikipedia/CC-BY/Izvora

  Szukają domu w ciele człowieka, a gdy już go znajdą, po prostu wyniszczają cały organizm. Zrobią to powoli i bardzo dokładnie lub gwałtownie i pobieżnie. Efekt zawsze będzie taki sam - śmierć. Poznajcie cztery mikroorganizmy pożerające mózg.

  W ostatnich kilku tygodniach świat obiegły informacje o 12-latkach, które zainfekowały się pewnym bardzo niebezpiecznym dla człowieka rodzajem ameby. Zamieszkująca ciepłe zbiorniki wodne Naegleria fowleri dotarła przez nos do mózgów obojga dzieci, a następnie bardzo szybko zaczęła je pożerać. Naegleria fowleri to jednak nie jedyny groźny pasożyt.

  Uzbrojony tasiemiec

  Powszechne w Afryce, w Azji i w Ameryce Łacińskiej dorosłe tasiemce Taenia solium żyją wewnątrz ludzkiego układu pokarmowego. To w nim składają jaja, które później człowiek wydala wraz z kałem. Czasami tasiemiec może żerować jednak w mięśniach, a także w narządach wewnętrznych człowieka jako larwa, tzw. wągier. Szczególnie niebezpieczne są przypadki, kiedy larwy osadzają się w mózgu lub w gałce ocznej. Człowiek, który jest zarażony wągrzycą, najpierw ma drgawki i bóle głowy, czasami traci wzrok, a czasami po prostu umiera.

  ZOBACZ >> Tasiemiec uzbrojony, nieuzbrojony, bąblowcowy – objawy i leczenie

  Zwierzęca choroba

  Z kolei inny rodzaj, nazywający się Toxoplasma gondii, to pasożyt który rozmnażać się może tylko w kocich jelitach. Jest on mistrzem manipulacji: kiedy zainfekuje szczura, gryzoń czuje nieodpartą chęć, żeby przebywać w miejscach, w których można wyczuć koci mocz. Wtedy to pasożyt zdobywa szansę, żeby wrócić do swojego idealnego środowiska i dalej się rozpowszechniać. Toxoplasma gondii jest odnajdywany także u ludzi. W Stanach Zjednoczonych zainfekowanych tym niebezpiecznym stworzeniem jest aż 25 proc. dorosłych. Na szczęście tylko niewielka część z nich później zapada na chorobę odzwierzęcą. Zarażenie toksoplazmozą u ludzi odbywa się np. przez zjedzenie brudnych warzyw lub przez zjedzenie niedogotowanego mięsa.

  Niebezpieczne Loa loa

  Natomiast Loa loa to nitkowaty robak. Przypadki, które odnotowano w zachodniej i środkowej Afryce, dowodzą, że ten pasożyt może migrować w ludzkich tkankach przez 10 do 15 lat. Zainfekować nim możemy się, gdy ukąsi nas pewien rodzaj muchy, która żyje w tropikalnych warunkach. Posiadanie tego "robaka" prowadzi do świądu i obrzęków.

  Na szczęście żaden z tych pasożytów nie jest bardzo popularny w Polsce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jest jeszcze gorszy pasożyt
  To rudy oszust i złodziej przy korycie rządowym, ten to dopiero sieje spustoszenie... cenzura pewnie tego nie przepuści ale co mi tam, ludzi trzeba ostrzec!
  ~Pacjent /2013-08-21 07:33
 • Czytam:
  i sie zgadzam,"pasozyt chce zjesc twoj mozg",jak sie ciesze ze mojego nie chce...bo mam Alzheimera.
  ~Tasiemiec /2013-08-20 23:32
 • do yoyo
  chciałam Ci dać 'like' ale niestety nie ma :p
  ~xxx /2013-08-20 23:11
 • Pasozyt
  Piaty, to Twoj pracodawca.
  ~yoyo /2013-08-20 22:39
 • odp
  w Polsce także sporo osób przeszło poronną postać toksoplazmozy, co można wykryć robiąc test na przeciwciała przeciwko toxoplasma gondi, na szczęście tylko u części z nich wystąpią objawy choroby-niestety czasem bardzo powoażne np. u zarażonych podczas ciąży płodów...
  ~emi /2013-08-20 21:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...