Informacje
 • Curiosity powierci w skałach. Mogą w nich być ślady wody i życia

  16-01-2013 08:24 Pierwszy w historii eksploracji Marsa odwiert
  Curiosity powierci w skałach. Mogą w nich być ślady wody i życia

  Okolica, w której ma wiercić Curiosity

  Fot.: NASA / film: ENEX, NASA

  Przed Curiosity nie lada wyzwanie. Już niedługo łazik marsjański wykona odwiert i pobierze próbki marsjańskich skał. Mogą się w nich znajdować ślady wody i życia.

  Już wkrótce Curiosity wyruszy w drogę do miejsca, w którym wykona swój pierwszy odwiert. Zdaniem inżynierów NASA, od czasu lądowania przed łazikiem marsjańskim nie stało trudniejsze zadanie.

  Zróżnicowane skały Johna Kleina

  Wiercenie zostanie wykonane w kraterze Gale, w obszarze nazywającym się John Klein. Wybrano go m.in. dlatego, że obserwacje Czerwonej Planety pokazały, iż to teren, na którym robot natknie się na zróżnicowane skały.

  W poszukiwaniu śladów wody i życia

  Jeśli droga Curiosity przebiegnie zgodnie z planem, wiercenie w marsjańskich skałach rozpocznie się już za dwa tygodnie. Umożliwi ono pobranie łazikowi próbek skał, w których może być zapisana historia obecności wody na Marsie. Niewykluczone także, że w skałach będą zawarte ślady mikrobiologicznego życia.

  Bezprecedensowe wydarzenie

  Zadanie, jakie stanie przed Curiosity, nie będzie łatwe.

  - Od czasu lądowania żadna aktywność Curiosity nie wymagała tyle wysiłku - przyznał Richard Cook z należącego do NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego w kalifornijskiej Pasadenie.

  Cook zaznaczył też, że to wydarzenie bezprecedensowe - dotąd żaden robot obecny na Marsie nie wwiercał się w jego powierzchnię.

  CZYM JEST ŁAZIK MARSJAŃSKI CURIOSITY

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Rozbawiacie mnie :)
  Przeczytałem dwa komentarze i każdy z autorów to pewniak jasnowidz ;), "nic nie znajdo" itp. ;) Rzeczywiście po co wysyłać sondy na marsa...lol A tak poważniej, dzięki ciekawości świata charakterystycznej dla naszego gatunku homo sapiens sapiens nadal istnieje, chociaż kiedyś będzie musiał zniknąć jak każdy gatunek na Ziemi. Badania naukowe to jedno z wielu dobrego co możemy dla siebie zrobić. ~REALIST:
  Populizmem są głosy o głodzie na świecie, zacznij od siebie, sprzedaj komputer i wyślij paczkę do Afryki. Nie wszystkim jest na rękę aby poziom życia wszędzie był jednakowy i badania naukowe nic do tego nie mają.
  ~Racjonalista /2013-02-10 10:56
 • Kometa
  Dodam do tego, że woda pewno pochodzi z komet i akurat znaleźli miejsce trafienia komety w Marsa :D
  ~vendeta1 /2013-01-16 21:38
 • Życia tam nie znajdziecie. Gwarantuje :)
  Życia tam nie znajdziecie. Gwarantuje :) lepiej byłoby wydać te pieniądze na walkę z głodem na świecie bo życie jest tutaj na ziemi.
  ~REALIST /2013-01-16 12:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...