Informacje
 • "Cuchnący pluskwiak" przybył do Wielkiej Brytanii

  01-03-2021 17:47 To gatunek, przed którym drżą między innymi rolnicy
  Tarczówka marmurkowata to gatunek inwazyjny Foto: Shutterstock | Video: Shutterstock

  W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy gatunek inwazyjny – tarczówka marmurkowata. O obecności tego pluskwiaka na Wyspach poinformowali brytyjscy naukowcy.

  Naukowcy potwierdzili, że tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halys) z rodziny tarczówkowatych (Pentatomidae) przybyła do Wielkiej Brytanii. Jest ona rodzimym gatunkiem w Azji Wschodniej, jednak zawleczona została między innymi do Ameryki Północnej.

  Tarczówka marmurkowata to groźny szkodnik drzew i krzewów oraz niektórych upraw, na przykład kukurydzy. Drżą przed nią między innymi producenci jabłek. Owad tworzy na zaatakowanych owocach brązowe plamy, które czynią je mniej estetycznymi dla kupujących i zmniejszają ich wartość. Tarczówka marmurkowata to także zmartwienie przemysłu winiarskiego. Jeżeli pluskwiaki zaatakują kiść winogron, to w wyniku mechanizmu obronnego, czyli wydzielenia nieprzyjemnego zapachu, mogą wpłynąć na delikatny smak wina.

  Pluskwiaki znaleziono w ogrodach Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w 2020 roku. Od tego czasu pojawiły się też w hrabstwie Surrey w południowo-wschodniej Anglii. Ich rozprzestrzenianie się zostało zmapowane i opisane przez naukowców w czasopiśmie "British Journal of Entomology and Natural History".

  Szybko się rozprzestrzeni

  Entomolog, specjalista od chrząszczy, Max Barclay przewidział inwazję tarczówki marmurkowatej już w 2014 roku. Twierdził, że to tylko kwestia czasu, zanim "cuchnący pluskwiak" przybędzie na Wyspy.

  - Pluskwiaki zaadaptują się tutaj dość szybko, widzieliśmy to już przy wielu innych gatunkach inwazyjnych. Biedronka azjatycka przybyła z Chin w 2006 roku, a teraz jest jej wszędzie bardzo dużo – powiedział Barclay.

  Zdaniem Barclaya tarczówki marmurkowate przybyły do Wielkiej Brytanii w opakowaniach, paletach i skrzyniach wysłanych zza granicy – podczas zimy owady te hibernują w zamkniętych miejscach.

  - Mamy większe pluskwiaki w Wielkiej Brytanii, ale żaden z naszych rodzimych gatunków nie jest szkodnikiem rolniczym o jakimkolwiek znaczeniu - tłumaczył Barclay.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....