Informacje
 • Coraz mniej pingwinów afrykańskich

  15-10-2018 11:20 Niekorzystny wpływ zmian klimatu
  Chcą odnowić populację pingwina przylądkowego Foto: Reuters | Video: Reuters

  Turyści, którzy ostatnio odwiedzili Boulders Beach w miejscowości Simon's Town, mogli zobaczyć malejącą kolonię pingwinów afrykańskich. Eksperci twierdzą, że obecnie w Republice Południowej Afryki żyje około 16,5 tysiąca par lęgowych tych ptaków. To o 3,5 tys. mniej niż w 2015 roku.

  Boulders Beach w Simon's Town jest jednym z nielicznych siedlisk pingwinów afrykańskich. Można tam swobodnie popływać razem z osobnikami tego gatunku oraz zobaczyć, jak zachowują się w swoim naturalnym środowisku. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne szanse na obserwację zwierząt drastycznie maleją.

  Według ekspertów obecnie na terenie Republiki Południowej Afryki może żyć około 16,5 tysięca par lęgowych pingwinów afrykańskich. Jeszcze w 2015 roku było ich prawie 20 tysięcy.

  Skutki globalnego ocieplenia

  Temperatura wód, która rośnie w wyniku globalnego ocieplenia, wypływa na wyniszczenie siedlisk pingwina afrykańskiego. Zwierzętom zaczyna brakować też jedzenia. Lokalne służby, których zadaniem

  jest ochrona tych ptaków podjęły poważne kroki, aby móc ocalić gatunek przed wymarciem. Pomóc w tym mają sztuczne budki lęgowe.

  Nie w zoo, nie w muzeum

  Simon's Town odwiedza rocznie około miliona turystów z całego świata - głównie, aby oglądać pingwiny afrykańskie w swoim naturalnym środowisku. Ptaki te są gatunkiem endemicznym - występują jedynie w RPA i Namibii.

  Przedstawiciele służb ochrony przyrody w Simon's Town przyznają, że wymieranie gatunku pingwina afrykańskiego spędza im sen z powiek. Cieszą się jednak, że mogą widzieć je na wolności zamiast w zoo lub muzeum.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...