Informacje
 • Co widzą psy oglądając telewizję?

  14-09-2016 19:19 Odróżniają tylko dwa kolory i szybko się nudzą
  Co widzą psy oglądając telewizję?

  Co widzą psy patrząc w telewizor?

  Właściciele psów często obserwują jak ich pupile wpatrują się w telewizor. Zwierzęta odbierają obraz inaczej niż ludzie. Naukowcy wyjaśnili co dokładnie dzieje się wtedy w ich głowie.

  Psy często towarzyszą nam podczas oglądania telewizji. Badania ekspertów z Uniwersytetu w Preston w Anglii wykazują, że zwracają one uwagę przede wszystkim na inne psy, które pojawiają się na monitorze. Okazuje się, że przed ekran przyciąga je także dźwięk. Jeśli odgłos telewizora przypodoba im się, zaczynają szczekać i skomleć.

  Niespokojni widzowie

  Sposób oglądania telewizji przez ludzi różni się od tego, jak robią to zwierzęta. Ludzie, wpatrując się w ekran siedzą spokojnie na fotelu, leżą na kanapie i odpoczywają. Natomiast psy zamiast siedzieć niemalże nieruchomo, wiele razy podchodzą do telewizora, przyglądają się ruchomym obrazom i wracają z powrotem do właściciela. Są bardzo niespokojne, przypominają interaktywnych widzów.

  Niebieski i żółty

  Co psy dokładnie widzą w monitorze telewizora? Przede wszystkim odbierają dwubarwny obraz. Psiaki mają tylko dwa rodzaje komórek receptorowych, odpowiedzialnych za kolor jaki widzą, dzięki czemu są w stanie zobaczyć jedynie dwie barwy - żółty i niebieski. Programy pełne są kolorów, co przyciąga psy. Ponadto amerykańskie kanały przeznaczone dla zwierzaków (m.in. DogTV) głównie emitują niebieskie i żółte obrazy.

  Migocący obraz

  Warto dodać, że psie oczy są bardziej wrażliwe na ruch niż ludzkie. Z tego względu są w stanie dostrzec zmieniające się kadry, a obraz migocze im przed oczami. Obecnie psom coraz łatwiej ogląda się telewizję, ponieważ telewizory mają wyższą rozdzielczość.

  Ruch, a nie monotonia

  Eksperci byli ciekawi czy psy są w stanie wybrać co chcą oglądać. Włączyli zwierzętom trzy telewizory i liczyli, że skupią uwagę na jednym z nich, ale niestety nie były w stanie tego zrobić. Psy szybko się nudzą. Jeśli obraz jest monotonny i nie zmienia się, pupil przestaje interesować się, tym co leci w telewizorze. Największą uwagę poświęca dynamicznym programom.

  Przyjemność czy nuda?

  Choć naukowcy potwierdzili, że psy potrafią zaangażować się w oglądanie telewizji, to jednak nie są w stanie stwierdzić czy sprawia im to przyjemność. Programy są różne i niektóre wywołują u ludzi takie emocje jak gniew i przerażenie. Jednak zawsze sprawia to nam przyjemność. Jeśli chodzi o psy to naukowcy nie są w stanie stwierdzić, czy zwierzęta oglądają telewizję z tego samego powodu.

  Warto dodać, że każdy pies jest inny, przez co każdy pupil w różny sposób zachowuje się przed ekranem. Wiele pupili obserwuje gesty i reakcje ludzi śledzących telewizję.

  Zobacz, jak pies z zaangażowaniem ogląda mecz i kibicuje wybranej drużynie:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Banda debili
  Co za tepaki wymyślają taki układ!!! Nie mozna sie skupić na poczatku artykułu, bo gdzies daleko na dole startuje jakis debilny filmik. Zamiast spokojnie zaczać czytać to trzeba szyko szukać tego filmu zeby go zatrzymać!!!!
  ~wkurwiony czytelnik /2016-10-30 15:36
 • pies
  Moj jeden bardzo lubi programy przyrodnicze , a drugi nie zwraca uwagi na telewizor.
  teraja1 /2016-10-30 15:05
 • guzik prawda
  mój pies nigdy nie patrzył w telewizor
  bethlehem /2016-09-15 06:52
 • bekowe
  moje tez tak mają ;)
  Dr Dreyfuss /2016-09-15 00:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...