Informacje
 • Co po zakończeniu misji Atlantisa?

  02-07-2011 11:20 "Wycieczka" na Jowisza i księżyc
  Co po zakończeniu misji Atlantisa?

  Nowe plany i cele

  NASA

  Wraz z końcem misji STS-135, a co za tym idzie - z końcem wysyłania w przestrzeń kosmiczną wahadłowców, kończy się ważna rola NASA w odkrywaniu kosmosu. Jednak organizacja nie spocznie na laurach. Po powrocie ostatniego wahadłowca Atlantis na Ziemię agencja uruchomi wiele nowych projektów, m.in. wyśle statek kosmiczny w pobliże Jowisza.

  Charles Bolden, niegdyś astronauta, dziś - administrator NASA, zapewnia, że jeszcze przez co najmniej pół wieku nic nie jest w stanie zagrozić pozycji, jaką mają Amerykanie, jeśli chodzi o eksplorację przestrzeni kosmicznej. Wszystko to dlatego, że NASA prowadzi szereg bezprecedensowych misji, które pomagają w zrozumieniu tajemnic Ziemi, Układu Słonecznego i kosmosu.

  Lot na Marsa

  Nadrzędnym celem jest dla NASA lądowanie na Marsie. W tym celu inżynierowie skonstruują wielozadaniowy wehikuł, który bedzie w stanie zabrać czterech astronautów na 21-dniową misję.

  Wciąż będą trwały prace nad udoskonaleniem technologii, które pozwolą poznawać ludziom Układ Słoneczny z nowej perspektywy. NASA skupi się na wdrożeniu systemu ochrony przed silnym promieniowaniem.

  Sondy kosmiczne wystartują niebawem

  Już w drugiej połowie lipca statek kosmiczny Dawn (Świt) na rok stanie się sztucznym satelitą planetoidy Vesta - jednej z planetoid krążącej między Marsem a Jowiszem. W sierpniu bezzałogowy pojazd kosmiczny Juno wyleci, żeby przyjrzeć się bliżej Jowiszowi - jego polu grawitacyjnemu, atmosferze i wiatrom.

  Na ISS bez zmian

  Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie funkcjonowała tak, jak do tej pory. Sześciu stacjonujących na niej amerykańskich astronautów pomoże w pełni wykorzystać to wyjątkowe źródło informacji o przestrzeni kosmicznej.

  Na ISS zostaną przetestowane także nowe rozwiązania technologiczne - m.in. system autonomicznego tankowania statków kosmicznych.

  Udoskonalić komunikację powietrzną

  NASA pracuje także nad Systemem Transportu Powietrznego Nowej Genereacji (NextGen), który do 2025 roku ma znacznie usprawnić komunikację droga powietrzną i uczynić ja bezpieczniejszą.

  Powrót na Księżyc

  Na jesieni natomiast NASA wróci na Księżyc, żeby zbadać jego pole grawitacji, a w lutym 2012 roku naukowcy rozpoczną badanie czarnych dziur, wybuchów supernowych, a także najaktywniejszych galaktyk.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...