Informacje
 • "Cień zaćmienia" padł na Ziemię

  23-05-2012 14:49 Fantastyczne zdjęcie wykonane z orbity

  Cień Księżyca nad Pacyfikiem

  NASA

  Ostatnie obrączkowe zaćmienie słońca obserwowano nie tylko z Ziemi, ale i kosmosu. Kiedy miliony ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne przyglądały się niecodziennemu zjawisku, fantastyczne zdjęcia zaćmienia widzianego znad naszej planety wykonał satelita NASA. Fotografie ukazują cień Księżyca na Ziemi podczas zaćmienia.

  Obrączkowe zaćmienie słońca wystąpiło w dniach 20-21 maja. Zjawisko można było podziwiać w pasie 300 km od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po stan Teksas w Stanach Zjednoczonych. Maksymalna faza zaćmienia trwała 5 minut i 46 sekund.

  Fotografie satelity i astronauty

  Zdjęcie zaćmienia wykonano 21 maja nad Oceanem Spokojnym. Fotografia ukazuje moment, w którym Księżyc znalazł się naprzeciwko słońca. Widoczne są na nim pasma chmur i "czarna dziura", czyli właśnie strefa zaćmienia.

  Efekty zaćmienia z orbity fotografował astronauta Don Pettit z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. On również uchwycił cień, jaki rzucał Księżyc na Ziemię podczas zaćmienia. Z jego zdjęć pracownicy NASA zmontowali nagranie poklatkowe.

  Termin "obrączkowe" zaćmienie słońca oznacza zjawisko, gdy Księżyc zakrywa naszą dzienną gwiazdę częściowo - pozostawia charakterystyczną obwódkę, tak zwaną "ognistą obrączkę". Do takiego zjawiska dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi, a Ziemia blisko Słońca.

  Zaćmienia w Polsce i na świecie

  W ciągu roku z terytorium kuli ziemskiej można zaobserwować od dwóch do pięciu zaćmień słońca.

  Ostatnie takie zjawisko w Polsce można było oglądać 4 stycznia 2011. Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca widoczne z terenów naszego kraju nastąpi 20 marca 2015 roku, a obrączkowe w lipcu 13 lipca 2075 roku. Najbliższe całkowite zaćmienie widoczne z terenów Polski będzie dopiero 7 października 2135 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • megafon
  a to sobie zobacze to w 2175 roku bo teraz nie mialem czasu
  ~gamofon /2012-05-23 13:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...