Informacje
 • Cicha inwazja w polskich lasach

  21-06-2016 12:45 Leśnik spotkał szopa pracza przy obiedzie

  Szop pracz na obiedzie

  lasy.gov.pl

  Krzysztof Tomczak, nadleśniczy zielonogórskiego Nadleśnictwa Cybinka, nagrał film z szopem praczem zajadającym owoce czeremchy amerykańskiej. Co ciekawe, zarówno zwierzak jak i krzew, to gatunki obce inwazyjne.

  Film, jak wspomina Krzysztof Tomczak został nagrany na terenie Ujścia Ilanki, obszarze objętym siecią Natura 2000.

  - Jeszcze kilka lat temu spotkanie szopa pracza czy norki amerykańskiej było rzadkością, traktowaną jako przyrodnicza ciekawostka. Obecnie gatunki te coraz częściej obserwujemy je na naszym terenie - mówił nadleśniczy.

  Ludzi się nie boi

  Trudno jest oszacować populację szopa - o zadomowieniu się zwierząt na naszym terenie świadczą wielokrotnie spotykane samice z młodymi. Szopów jest na tyle dużo, że podchodzą nawet w pobliże budynku nadleśnictwa. W ubiegłym roku, mówił leśnik, niespeszony szop zajadał na podwórku winogrona. - Obecność ludzi zupełnie mu nie przeszkadzała - przyznał.

  Teren, na którym nagrano film - Ujście Ilanki - to specjalny obszar ochronionych siedlisk. Występują tam gatunki chronione, jak np. żółwie błotne i gniewosz plamisty.

  Zagrażająca nowość

  Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk prowadzi monitoring gatunków obcych, które zadomowiły się w Polsce. Jak wynika z zamieszczonej na stronie Instytutu informacji, szopy są zagrożeniem głównie dla rodzimych ptaków. Niszczą zarówno łęgi ptaków gniazdujących na ziemi jak i na drzewach. Są także nosicielami niebezpiecznych dla ludzi chorób: wścieklizny, bąblowicy, a także glisty baylisascaris procyonis, którą wydalają razem z kałem.

  Natomiast czeremcha amerykańska, która jest "uciekinierką" z przydomowych ogródków, zagraża młodym drzewom sadzonym na uprawach.

  - Gatunki inwazyjne to ogromne zagrożenie dla rodzimej fauny i flory - można przeczytać na stronie PAN. Konkurują z lokalnymi gatunkami o miejsce do życia, jednocześnie przyczyniając się do ich stopniowego wymierania.

  Skutki rozwoju

  Ogromna skala problemu wynika z faktu, że jest to jeden z najmniej przewidywalnych i najbardziej dynamicznych procesów przyrodniczych będących skutkiem rozwoju cywilizacji.

  W skali globalnej wpływ inwazyjnych obcych gatunków stanowi największe, poza utratą siedlisk, zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Próby kompleksowych rozwiązań problemu inwazji biologicznych podejmowane są dopiero od niedawna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A przyszły z Köln,bo tam jest ich zatrzęsienie
  ~Agata /2016-07-05 22:03
 • Mieszkam na tychterenach
  Widziałem raz 4 młode sztuki u teścia w ogródku.
  Cyklista45 /2016-06-22 09:41
 • Odstrzelić
  Gatunek inwazyjny powinien być wyeliminowany, bo zastąpi gatunki rodzime. Nie wiem na co czekają polskie służby ochrony przyrody, aż będzie za poźno?
  ~jmm /2016-06-22 07:15
 • Zostawcie szopy w spokoju
  Szop jest pięknym zwierzakiem i jestem przeciwna ochronie jednego gatunku przez mordowanie innego. Jeśli mamy zmierzać do zachowania równowagi w przyrodzie, to tylko dbając o zachowanie każdego gatunku bez wyjątków
  ~olwj /2016-06-21 21:42
 • fajny ten szopik
  żaby ani jakieś tam ryby nam nie sa potrzebne za to szopik jest cudny !
  ~Fryderyk /2016-06-21 20:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...