Informacje
 • "Choinka czuje się dobrze". 70-letni polski świerk dla papieża dotarł do Włoch

  20-11-2017 21:13 Był samosiejką z Puszczy Rominckiej

  Przewidywano, że transport choinki będzie najtrudniejszym elementem operacji

  Foto i film: TVN24 (nagranie z 8 listopada)

  Choinka z Polski, będąca darem dla papieża Franciszka, po siedmiu dniach transportu dotarła do włoskich Alp. Przewożony przez Europę świerk wzbudzał po drodze duże zainteresowanie mieszkańców i mediów.

  25-metrowa bożonarodzeniowa choinka z Lasów Państwowych musiała być - z uwagi na wielkość ładunku - transportowana jedynie nocami.

  Trasa świerka

  Świerk wyjechał z Ełku 11 listopada. W kolejne noce pokonywał trasę przez Radule, Skoszewy Zachodnie, Michałowice, Jędrzychowice, aż wjechał na niemieckie autostrady. Jak relacjonowała w mediach społecznościowych Monika Rybka z bydgoskiej firmy Ol-Trans, która wiezie świerk do Watykanu, tam podróż była zdecydowanie płynniejsza w porównaniu z remontowanymi i będącymi w budowie polskimi drogami.

  Następnie świerk wjechał do Austrii, potem do Włoch.

  Wyjątkowe drzewo wszędzie przyciągało uwagę mieszkańców i dziennikarzy.

  Po drodze do naczepy wiozącej dużą choinkę dołączył drugi samochód, transportujący 51 mniejszych choinek przygotowanych przez Nadleśnictwo Maskulińskie z Puszczy Piskiej. Mniejsze drzewka będą dodatkową dekoracją Placu świętego Piotra.

  - Choinka czuje się dobrze, to znaczy, że nic się nie stało temu olbrzymiemu i cennemu ładunkowi - podał w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

  Świerk z Puszczy Rominckiej

  Świerk pospolity, który został wybrany, aby stanąć w Watykanie, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej. Był samosiejką, a jego wiek oceniono na około 70 lat. Według leśników jest zdrowy i dorodny, ma symetryczną i dobrze ukształtowaną koronę.

  7 grudnia na Placu św. Piotra odbędzie się uroczystość zapalenia lampek na choince. Spodziewana jest obecność papieża Franciszka. Drzewko zostanie udekorowane ozdobami przygotowanymi przez dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych.

  Polska choinka na Placu świętego Piotra stanie po raz drugi w historii. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce 20 lat temu, w 1997 roku. Świerk z okolic Zakopanego został wówczas przekazany jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

      Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To nie żarty!
  Zwyczaj owszem głupi, ale taka tradycja. Nie oznacza to jednak mojego poparcia, gdyż uważam, iż drzewka Bożonarodzeniowe "żywe" powinny pochodzić tylko i wyłącznie z plantacji, które zostały pod tym kątek utworzone - bez wyjątków!!! Wycięcie tego pięknego i sędziwego drzewa z naszego ekosystemu jest przejawem ludzkiej fanaberii i lekkomyślności. Bez znaczenia czy dla Papieża czy też Królowej Elżbiety!Wszystko dla tytułu, iż tegoroczna Choinka zdobiąca Plac Św.Piotra przyjechała z Polski, ale co nam po tym skoro 'u nas' została po niej tylkopustka..
  Piękne drzewo, szkoda że jego żywot dobiegł końca
  ~Mee /2017-11-21 23:59
 • Szkoda drzewa
  Smutny widok. Serce boli, że tak piękne drzewo zostało po prostu wycięte.
  ~Nick1 /2017-11-21 20:46
 • 70cio letni?
  jak ma tyle lat to komunista !!!
  ~eX2theZ /2017-11-20 22:09
 • Świerk celebryta ma sie dobrze.
  A jak jego korniki?
  ~Skuba /2017-11-20 21:59
 • Głupi zwyczaj wycinania drzew.
  Wszędzie się chwalą nowymi nasadzeniami jak to kilkuletnie tyczki, które zaczną spełniać swoją rolę za 20-30 lat...
  Głupi zwyczaj wycinania drzew i potem wyrzucania ich po kilku tygodniach na śmietnik.
  ~Nick /2017-11-20 21:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...