Informacje
 • Chiny chcą zdobyć "ciemną stronę Księżyca". Wysyłają lądownik Chang'e-4

  15-01-2016 07:17 Planują misję na 2018 rok

  Niewidoczna strona Ksieżyca na tle Ziemi

  Fot.: NASA, film: NASA, NOAA

  Chiny chcą stać się supermocarstwem kosmicznym. W tym celu planują zbadanie niewidocznej z Ziemi strony Księżyca. Dotychczas jeszcze żadna maszyna nie wylądowała na zacienionej części Srebrnego Globu.

  Chiny zamierzają w 2018 r. wysłać lądownik na niewidoczną z Ziemi półkulę Księżyca - poinformowała w piątek agencja Xinhua. Ma to być kolejny, najbardziej ambitny z dotychczasowych, krok w chińskim programie badań Srebrnego Globu.

  Ciekawi specjalistów

  Niewidoczna półkula Księżyca od dawna intryguje naukowców. W odróżnieniu od widocznej z Ziemi, jest bardzo mało znana. Była już zdalnie badana i fotografowana przez kilka wysłanych z Ziemi pojazdów kosmicznych, ale żaden z nich nie podjął próby lądowania. Tymczasem właśnie na tej półkuli znajduje się kilka niezwykle intrygujących naukowców formacji.

  Zbadać budowę geologiczną

  Niecałe dwa lata temu na widocznej z Ziemi półkuli Księżyca wylądował chiński próbnik Chang'e-3, z niewielkim pojazdem nazwanym Jaspisowy Królik.

  Według Liu Jizhonga, szefa rządowego ośrodka badań kosmicznych, pojazd Chang'e-4, który ma podjąć próbę lądowania w 2018 roku, jest nieco większy od poprzednika i może przenosić większy ładunek. Jego zadaniem będzie zbadanie budowy geologicznej niewidocznej półkuli Srebrnego Globu.

  Chiny - supermocarstwem kosmicznym

  Rozwój chińskiego programu kosmicznego jest traktowany priorytetowo przez chińskich przywódców. Prezydent Xi Jinping nie ukrywa, że dąży do uzyskania przez Chiny statusu supermocarstwa kosmicznego.

  Pekin zapewnia, że jego program ma charakter pokojowy, ale Departament Obrony USA wskazuje, iż Chiny mogą wykorzystać swój potencjał w przypadku kryzysu.

  Według Xinhua, Chiny zaprosiły w ubiegłym roku inne kraje do udziału w planowanej misji księżycowej. Nie wiadomo jednak, czy zaproszenie wywołało jakiś odzew.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • błąd
  "żadna maszyna nie wylądowała na zacienionej części Srebrnego Globu"?
  Chyba powinno być "niewidoczna z Ziemi". Bo tak jak i widoczna strona ma różne fazy zacienienia.
  ~elvis /2016-03-04 09:25
 • Chiny
  jedyny kraj ktory nie traci czasu na wojny i konflikty miedzynarodowe, ktore nie maja sensu. Moze bedzie to bodziec dla innych ze czas ruszyc w przestrzen bo tam jest potencjal ktorego jeszcze nie znamy.
  ~fobos /2016-01-15 09:35
 • niewidoczna strona ksiezyca
  Podziwiam Chinczykow.Jednak na ich miejscu wyslal bym maila do gospodarzy Ksiezyca czy wyrazaja zgode na zapowiedziana wizyte.
  ~dziecko we mgle /2016-01-15 08:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...