Informacje
 • Chiński łazik zaczyna badania na Księżycu

  16-12-2013 11:11 Yutu, czyli Jadeitowy Królik, wylądował na Srebrnym Globie w sobotę

  Chiński pojazd księżycowy, który w sobotę zjechał z lądownika sondy Chang'e-3 na powierzchnię Srebrnego Globu, przystąpił do prac badawczych. - Potrwają one co najmniej kilka miesięcy - informuje chińska agencja Xinhua. Misja łazika będzie polegać na analizowania składu chemicznego skał i gleby oraz badaniu budowy geologicznej skorupy księżycowej.

  - Po sukcesie misji Chang'e 3 eksploatacja Księżyca wejdzie w trzecią fazę, której głównym zadaniem jest zbieranie próbek. Obecnie jesteśmy w trakcie pracy nad misją, która wystartuje w 2017 roku - powiedział Wu Zhijian, rzecznik Państwowej Administracji Nauki, Techniki i Przemysłu dla Obrony Narodowej. - Nasz program eksploatacji Księżyca jest projektem, który ma służyć pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Współpracujemy z Rosją, Europejską Agencją Kosmiczną i z innymi międzynarodowymi organizacjami - dodał.

  "Drogą współpracy można dojść do cennych odkryć"

  Według ekspertów współpraca Chińskiej Agencji Kosmicznej z innymi instytucjami tego typu jest rozsądnym posunięciem. - Świat doświadczył już tego, że tylko drogą współpracy można dojść do pięknych, wartościowych, cennych dla ludzi odkryć w Kosmosie. Tak na przykład Europejska Agencja Kosmiczna, która współpracuje z Amerykańską Agencją Kosmiczną NASA  - wyjaśnił w poniedziałek na antenie TVN24 dr Krzysztof Ziółkowski z Centrum Badań Kosmosu Polskiej Akademii Nauk.

  Niedzielna sesja Jadeitowego Królika

  W niedzielę sześciokołowy pojazd zjechał na powierzchnię Księżyca po specjalnej rampie opuszczonej przez lądownik na wulkaniczną równinę Sinus Iridium (Tęczowa Zatoka), która znajduje się na półkuli północnej. Równina ta stanowi część Mare Imbrium - jednego z "mórz" księżycowych. Uwieńczeniem udanego lądowania było wykonanie zdjęcia Jadeitowego Królika przez lądownik (powstało wtedy także zdjęcie lądownika - wykonał je Jadeitowy Królik) chwilę po tym, jak dotknął powierzchni Srebrnego Globu.

  Lądownik sondy ma funkcjonować przez rok, a Jadeitowy Królik przez około 3 miesiące. Łazik przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To u Was
  jest gleba na Ksiezycu,aha rozumiem.
  ~Twardowski /2013-12-17 17:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...