Informacje
 • Brudne powietrze przyczyną raka. W rok zabiło 223 tys. osób

  18-10-2013 16:08 Ogłosili przedstawiciele WHO

  W Azji z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera najwięcej ludzi

  Fot. Shutterstock, film: TVN24

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że zanieczyszczenia powietrza są jedną z głównych przyczyn nowotworów. Ze zgromadzonych przez nią danych wynika, że trzy lata temu z powodu raka wywołanego przez brudne powietrze zginęło 223 tys. ludzi.

  Jak tłumaczą eksperci, istnieją wystarczające dowody na to, że brudne powietrze powoduje raka płuc i może być przyczyną nowotworu pęcherza. W raporcie naukowcy zwrócili również uwagę na główne źródła zanieczyszczeń, czyli m.in. spaliny samochodowe, emisje pochodzące z elektrowni, z rolnictwa oraz z przemysłu.

  Przedstawiciele WHO zaznaczyli przy tym, że ich najnowsze doniesienia powinny zmusić rządy do podjęcia konkretnych działań na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

  Szkodliwe powietrze

  Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) - jedna z agend WHO - zaklasyfikowała zanieczyszczenia powietrza do czynników rakotwórczych tej samej kategorii, co dym tytoniowy czy promieniowanie UV.

  - Powietrze, którym oddychamy, stało się skażone mieszaniną substancji rakotwórczych. Teraz wiemy, że zanieczyszczenia powietrza stały się nie tylko zagrożeniem dla środowiska, ale są również jedną z głównych przyczyn nowotworów - powiedział dr Kurt Straif, szef wydziału IARC.

  223 tys. przypadków

  Jak zaznaczają naukowcy, od dawna wiadome było, że zanieczyszczenia powietrza powodują szereg chorób serca i płuc. Wiele osób podawało również brudne powietrze za jeden z czynników rakotwórczych, jednak dopiero teraz udało się to udowodnić. IARC podaje, że w 2010 roku z powodu raka płuc mającego związek z zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 223 tys. ludzi, z czego ponad połowa przypadków dotyczyła Chin i innych krajów Azji Wschodniej. Pomimo to warto zaznaczyć, że zanieczyszczenia są problemem globalnym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Brudne powietrze
  Brudne powietrze, ale i zbyt wysoka emisja CO2 i inne zanieczyszczenia, np. elektrośmieci i wiele ludzkich błędów to bolączka wielu krajów. Chiny niestety górują w olbrzymiej emisji CO2... I nic nie da się zrobić by Chiny nie zanieczyszczały tak naszej planety. Polecam genialny film pt. Ziemia. nasz dom (Home.Histoire d'un Voyage), któy porusza problemy wielu zanieczyszczeń, ale i ocieplenia klimatycznego.
  ~mrol /2013-10-19 15:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...