Informacje
 • Bieszczadzkie niedźwiedzie wybudziły się z zimowego snu

  16-03-2018 11:03 W Bieszczadach zaobserwowano ich ślady
  Zimowe spotkanie z niedźwiedziami w Bieszczadach Foto: lasy.gov.pl | Video: Jerzy Kaleta Nadleśnictwo Baligród

  Pomimo że zimowa aura wraca do Polski, niedźwiedzie z bieszczadzkich lasów zakończyły już swoją drzemkę. Od tygodnia leśnicy mają możliwość zarówno badania pozostawionych przez nie tropów, jak i bezpośredniej obserwacji zwierząt.

  Jak poinformował w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, niedźwiedzie pojawiły się między innymi w lasach nadleśnictw Baligród, Cisna i Komańcza. Zaobserwowano je również w pasach granicznych z Ukrainą i Słowacją. Natrafiono już nawet na świeże tropy niedźwiedzicy wędrującej z tegorocznym potomstwem.

  Bądźmy czujni

  - Przebudzony niedźwiedź jest głodny i może być niebezpieczny dla ludzi, zwłaszcza w razie niespodziewanego spotkania. W poprzednich latach dochodziło w takich przypadkach do ciężkich obrażeń - przypomniał Marszałek.

  Rzecznik zaznaczył, że osoby wędrujące po górach nie powinny schodzić ze szlaków turystycznych.

  Na szczęście wśród podkarpackich niedźwiedzi nie występuje zjawisko synantropizacji, czyli nienaturalnej skłonności do przebywania w pobliżu osad ludzkich. Zjawisko to wynika z łatwego dostępu do pożywienia i zaniku instynktownego strachu tych zwierząt. Synantropizacja występuje na przykład u niektórych tatrzańskich niedźwiedzi.

  Jest ich coraz więcej

  Na Podkarpaciu od początku lat 70. ubiegłego wieku liczba niedźwiedzi zwiększyła się ponad sześciokrotnie. Jeszcze 40 lat temu było ich niespełna 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Ćwierć wieku później było ich już 50, a w pierwszych latach tego stulecia - 100.

  Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 niedźwiedzi, co stanowi aż 90 procent polskiej populacji tych zwierząt.

  Niedźwiedzie są zwierzętami wszystkożernymi. Dorosłe osobniki ważą około 300 kilogramów i żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...