Informacje
 • Antynobel za szczura w spodniach.
  Wśród laureatów także koncern VW

  23-09-2016 14:40 Gala na Uniwersytecie Harvarda

  W Bostonie odbyła się w czwartek ceremonia rozdania Antynobli

  FORUM/REUTERS/Brian Snyder

  Antynoble rozdaje się za najbardziej absurdalne odkrycia naukowe. W dziedzinie biologii wygrał Thomas Thwaites, który żył jak koza. Poniżej pełna lista kategorii i laureatów.

  Brytyjczyk żyjący w Alpach przez trzy dni wśród kóz, Szwed - autor trylogii o kolekcjonowaniu owadów, czy egipski lekarz, który badał na szczurach jak noszenie spodni wpływa na ich życie seksualne - to tylko niektórzy zwycięzcy tegorocznych Antynobli.

  26. gala rozdania Ig Nobli, nagród za najbardziej ekscentryczne osiągnięcia naukowe, odbyła się w czwartek na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.

  Ig Noble podobnie jak w poprzednich latach wręczali laureaci prawdziwych Nobli: chemik Dudley Herschbach, ekonomista Eric Maskin, biochemik doktor Rich Roberts i fizyk Roy Glauber.

  Profesor Uniwersytetu Kairskiego, urolog Ahmad Szafik, pośmiertnie został uhonorowany Ig Noblem za badania w dziedzinie reprodukcji przeprowadzone na szczurach, które ubrał w spodnie, by określić wpływ różnych tekstyliów na popęd płciowy.

  Okazało się, że szczury, które nosiły spodnie wykonane z poliestru lub jego mieszanki z bawełną lub wełną wykazywały mniejszą aktywność seksualną, prawdopodobnie z powodu ładunków elektrostatycznych na włóknach poliestrowych.

  Profesor Szafik, który zmarł w 2007 roku, sugerował, że wyniki jego badań odnoszą się także do ludzi.

  Antynoble w dziedzinie biologii przyznano dwóm Brytyjczykom, którzy by przeprowadzić swoje badania żyli dosłownie "jak zwierzęta". Thomas Thwaites stworzył specjalne protezy kończyn, by poruszać się jak koza. Ze stadem spędził trzy dni w Alpach, w czasie których żywił się tylko trawą.

  Z kolei jego rodak Charles Foster, naukowiec Uniwersytetu Oksfordzkiego, przez miesiąc naśladował zwierzęta, by w ten sposób zobaczyć świat ich oczami. W jego książce "Being Beast" można przeczytać jak spędził czas z borsukiem w norze na wzgórzu Welsh, plądrował z lisem śmieci w poszukiwaniu jedzenia w londyńskiej dzielnicy East End czy był śledzony przez ogary w szkockiej wsi, kiedy próbował dowiedzieć się, jak wygląda życie jelenia.

  W kategorii literatury Ig Noblem wyróżniono Fredrika Sjoberga, który opublikował trzy tomy o kolekcjonowaniu bzygowatych, owadów z rzędu muchówek, na słabo zaludnionej szwedzkiej wyspie, gdzie mieszka.

  Może trudno w to uwierzyć, ale książki Sjöberga są hitem w jego ojczyźnie, a pierwszy tom zatytułowany "The Fly Trap" zdobył entuzjastyczne recenzje.

  "Od 15 lat pisałem książki (których nikt nie czytał), kiedy w końcu zrozumiałem, że warto napisać o tym, czym naprawdę się interesujesz, bez względu na to, co z tego wyjdzie" - stwierdził Sjoberg.

  W dziedzinie chemii Ig Nobla otrzymał, w dość ironicznym znaczeniu, niemiecki koncern samochodowy Volkswagen za "rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin". "Zwycięzca nie mógł lub nie chciał być dzisiaj z nami" - ubolewał prowadzący ceremonię Marc Abrahams.

  Oto pełna lista kategorii i laureatów:

  Reprodukcja - Ahmed Shafik (badania przeprowadzone na szczurach)

  Ekonomia - Mark Avis (ocena postrzegania osobowości skał, z punktu widzenia sprzedaży i marketingu)

  Fizyka - Gabor Horvath (badania nad tym, dlaczego siwowłose konie są najbardziej odporne na muchy końskie oraz dlaczego ważki są przyciągane do czarnych nagrobków)

  Chemia - Volkswagen (rozwiązanie problemu nadmiernych emisji zanieczyszczeń samochodowych przez produkowanie mniej spalin, gdy samochody są testowane)

  Medycyna - Christoph Helmchen (odkrycie, że jeśli jesteś ugryziony po lewej stronie ciała, możesz sobie ulżyć patrząc w lustro i drapiąc się po prawej stronie ciała i odwrotnie)

  Psychologia - Evelyne Debey (pytanie kłamców, jak często kłamią i decydowanie, czy wierzyć w te odpowiedzi)

  Pokój na Świecie - Gordon Pennycook (za napisanie "On the Reception and Detection of Pseudo-Profound Bullshit")

  Biologia - Charles Foster (za bycie borsukiem) Thomas Thwaites (za bycie kozą)

  Literatura - Fredrik Sjoberg (za napisanie książek na temat kolekcjonowania żywych i martwych owadów)

  Postrzeganie - Atsuki Higashiyama i Kohei Adachi (za zbadanie, czy rzeczy wyglądają inaczej, gdy się pochylisz i zobaczysz je pomiędzy swoimi nogami)

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....