Informacje
 • Antena uniemożliwia dokowanie. Astronauci będą musieli wyjść z ISS?

  25-04-2013 13:37 Rosyjski statek kosmiczny Progress może mieć problem z połączeniem z ISS
  Antena uniemożliwia dokowanie. Astronauci będą musieli wyjść z ISS?

  Start rakiety Progress

  Fot. Roskosmos / Film: NASA

  Kosmiczna ciężarówka Progress prawdopodobnie nie zadokuje prawidłowo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podała w czwartek rosyjska agencja prasowa Interfax. Po jej wystrzeleniu w środę nastąpiła awaria anteny nawigacyjnej. Jest zaklinowana i uniemożliwia hermetyczne podłączenie do ISS. Możliwe, że problem będą musieli rozwiązać astronauci stacjonujący na stacji.

  Antena wystaje w sposób nieprawidłowy. To może spowodować, że między kapsułą z ładunkiem a ISS utworzy się przestrzeń, która nie pozowli na prawidłowe, hermetyczne podłączenie do stacji. Otwarcie luków w takim wypadku mogłoby być niebezpieczne dla załogi stacjonującej na stacji.

  Anonimowe źródło, na które powołuje się agencja  Interfax twierdzi, że aby misja zakończyła się sukcesem konieczna będzie interwencja astronautów. Prawdopodobnie będą musieli wyjść na zewnątrz ISS i samodzielnie naprawić problem.

  Nad usunięciem usterki wciąż pracuje agencja Roscosmos, na razie bez rezultatu.

  Leci według starego schematu

  Towarowy statek kosmiczny Progress M-19M został wystrzelony w środę około południa czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Jego podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) miała trwać sześć godzin.

  Agencja ITAR-TASS podała jednak, że Progress leci na stację orbitalną nie według nowego sześciogodzinnego schematu - jak informowano wcześniej - lecz zgodnie ze standardowym - dwudobowym. Agencja nie tłumaczy, skąd ta różnica.

  Schemat lotu umożliwiający sześciogodzinną podróż jest stosowany od niedawna. Pierwszą taką krótką podróż odbył pod koniec marca statek Sojuz. Nową technologię znacznie krótszego lotu Roskosmos opracował w sierpniu ubiegłego roku.

  "Cumowania do stacji oczekuje się w piątek, 26 kwietnia, ok. 16.26 (14.39 czasu polskiego)" - poinformowała agencja ITAR-TASS, powołując się rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos.

  Wiezie jedzenie i ubrania

  Kosmiczna ciężarówka Progress M-19M wiezie na stację 2,5 tony ładunku niezbędnego dla działania ISS i jej załogi, w tym paliwo, aparaturę, tlen, wodę, ubrania i żywność. Dostarczy też przesyłki od rodzin załogi, która obecnie składa się z sześciu osób: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Kanadyjczyka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • In soviet russia
  Tak to jest jak się daje ruskim coś do wybudowania albo zrobienia. Zawsze coś pójdzie nie tak
  ~dragon /2013-04-27 23:20
 • wyjaśniam
  budują po kryjomu gwiadę śmierci
  więc muszą z czegoś to posklejać ,no nie ...
  ~popo /2013-04-25 17:44
 • nie rozumiem.
  na tą stację co i rusz leci jakieś zaopatrzenie. A przecież tych ludzi jest tam kilku. To po co im tyle zaopatrzenia? Handlują z kosmitami? Zawsze im tam zawożą po kilka ton a to jakiegoś wyposażenia, a to jakichś części, a to jedzenia i nie wiadomo co jeszcze. A przecież ostatnio to tam chyba co dwa tygodnie leci jakaś rakieta. A to od Rosjan, a to jakaś prywatna. Gdyby to miało być tylko jedzenie dla tych kilku osób z załogi to chyba jeden kurs by wystarczył.
  ~jaa /2013-04-25 16:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...